Otišao je NAJVEĆI: Čovek uz koga su generacije odrasle u "srećne ljude" i krenule u "bolji život"
Sve ljubitelje domaće kinematografije ovog 16. avgusta potresla je vest o smrti Siniše Pavića, najplodonosnijeg scenariste koga je naša zemlja imala.
Legendarni tvorac kultnih serija preminuo je u 92. godini života, u kući u Vlasotincu, gde je proveo nekoliko poslednjih godina života.
Stvorio je brojna remek dela, a izdvaja se svakako popularni "trio" koji čine Bolji život, Srećni ljudi i Porodično blago.
Takođe je kreirao Vruć vetar, Pozorište u kući, a mnogima nije poznato da su i Otpisani nastali iz njegovog pera.
Sve je krenulo od romana Višnja na Tašmajdanu, koja je kasnije i ekranizovana, a potpisnik je na još desetinama serija kao scenarista, između ostalih su tu: Bela lađa, Stižu dolari, Banjica...
Kada je reč o filmovima, najpoznatiji je serijal Tesna koža, u kom je stvorio kultni lik Srećka Šojića (tumačio ga Milan Lane Gutović). Poslednje Pavićevo delo bila je TV serija Junaci našeg doba.
Čitava odrastanja dece sedamdesetih, osamdesetih, devedesetih godina prošlog veka prošla su ispred televizora, sa porodicom, pre spavanja i spremanja za školu.
Nastavilo se i početkom 21. veka, ali je nakon Porodičnog blaga, Pavić rešio da na umetnični način "upliva" u politiku, bez nadmetanja sa njima, ali na perfidan način kroz svoja dela da napravi satiru, što mu je i pošlo za rukom.
Brojna predviđanja koja je sa enormnom dozom ironije izneo u seriji Bela lađa, kasnije su se (nažalost po građane Srbije) obistinila.
Mnogi ni ne znaju da su se decenijama smejali njegovim likovima, replikama koje je stvorio, i likovima koje je kreirao, a među njima su pored Srećka Šojića i Riska Golubović, Borivoje Šurdilović, Giga Moravac, Šćepan Šćekić, Tika Špic, gospodin Popara, Slobodan Mihajlović Bob, Bogoljub Gagić Čerčil, Dimitrije Pantić i mnogi drugi...
Njegova "forma" pisanja i jedinstveni stil sa besprekornim dijalozima u svojim delima, "porodične prepirke", međuljudski odnosi, položaj pojedinca u društvu, i "muke života" postale su upečatljive i unikatne.
Poslenjih godina vidimo kako brojni scenaristi (ili barem tako sebe nazivaju) pokušavaju da prave "rimejke" i kopije Pavićevih dela, i ne samo da u tome ne uspevaju, nego ispadaju i smešni!
Zato, ni ne pokušavajte da kopirate Sinišu Pavića, nećete uspeti. Otišao je jedan jedini, najveći scenarista koga je ova zemlja ikada imala.