IMENA ZA SVAKO POŠTOVANJE: Upravo 17. novembra je rođeno najviše FILMSKIH GROMADA (FOTO+VIDEO)
Najvažniji datum istorije filma?
“Dođu tako ponekad vremena, kada pamet zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati.” - Ivo Andrić
E pa isto tako dođe datum kada se rodi bulumenta filmskih delatnika, sa svih meridijana i iz svih odseka stvaranja sedme umetnosti ili pomaganja istoj. Taj datum je danas, pošto 17. novembar nam već skoro 100 godina donosi zaljubljenike u film koji ga čine boljim i zbog kojih nam odlazak u bioskop i dalje predstavlja praznik. Ko zna, možda se u ovim trenucima rađa još jedan...
A lista današnjih rođendandžija je velelepna. Navešćemo samo pojedine, a ako slučajno izostavimo neku ogromninu, onda sledeće godine sigurno nećemo. Dakle, pazite ko je sve tu...
Martin Skorseze
Vinovnik drugog zlatnog doba Holivuda i totalne revolucije koju je zajedno sa Kopolom, Spilbergom, De Palmom i sličnim velikanima doneo u američki film '70-ih godina, a čiji tragovi i danas žive. Poznat po brutalno nasilnim filmovima, kompleksnim i često psihotičnim likovima, sjajnim studijama karaktera i izraženom stilu koji je gradio tako što je kupio najbolje od najboljih i dodavao najbolje od sebe, pa otuda i ne čudi što su neki od najvećih holivudskih klasika upravo njegovih ruku delo: "Taksista", "Razjareni bik", "Ulice nasilja", "Dobri momci"...
Oskara je dobio tek za "Dvostruku igru", ali ti koji dodeljuju ionako ne znaju svoj posao, trebalo je bar pet pre toga da osvoji. Ali dobro, nagrada za najbolje obrve Holivuda mu bar nikad neće biti upitna.
Rok Hadson
Klasičan holivudski "leading man" u svoj svojoj slavi: visok, crn, poetičnog glasa, uglađenih manira. Naravno, pored toga je imao verovatno ime i prezime koje zvuče "najkul" od svih imena ikada u Holivudu, mislim i Rok i Hadson, ma 'ajde. Mada istini za volju, ipak je to bio samo pseudonim, pošto je njegovo pravo ime glasilo Roj Harold Šerer... s tim čak ni čovek njegovih karakteristika ne bi ništa počinio u karijeri.
Rok je inače bio poznat i kao jedna od vodećih homoseksualnih figura tada još uvek konzervativnog američkog filma, a istorija ga beleži i kao prvu poznatu ličnost koja je obolela od AIDS-a. Kasnije je i preminuo od iste bolesti.
Piter Kuk
Od strane kolega humordžija proglašen za najboljeg komičara svih vremena u najreprezentativnijem dosadašnjem glasanju u toj kategoriji. Nimalo nezasluženo, njegov suv, suptilan, nepredvidiv humor je original koji nikad neće moći biti iskopiran, a jedino je šteta što nije malo više materijala ostalo iza njega. Poput Hadsona, i Kuk nas je prerano napustio.
Čuven je i po partnerstvu sa Dadlijem Murom. S njim je snimio neke od slavnih britanskih komedija, pre svega "Opčinjen", a većina danas bolje poznaje rimejk tog filma kada su Kuka i Mura zamenili Liz Harli i Brendan Frejzer. Ako ništa, čitav ponovljeni projekat je vredeo samo zbog Harlijeve u bikiniju.
Deni DeVito
Niski i proćelavi ćelavi debeljko je prototip nesavršenog muškarca, a takvi su uvek najpogodniji za komediju. Tajna DeVitovog uspeha nije samo u fizičkom izgledu, već je njegov crnjikasti smisao za humor ipak najviše doprineo višedecenijskoj slavi koja je iza njega.
Rediteljski izleti su takođe bili crni da ne može crnje, a ponekad to završi uspešno. Pre svega je "Rat Rouzovih" bio hit, ali ni "Baci mamu iz voza" i "Matilda" nisu loše prošli.
Li Strazberg
"Metod" gluma je ukratko princip po kojem glumac skroz postane lik koji igra i on za vreme snimanja nema osećaj da glumi, već da zaista jeste taj karakter. Taj novi glumački stil je došao sa Brandom, Kliftom, Dinom, a upravo je njihov učitelj bio gospodin Li Strazberg, verovatno centralna figura tog čitavog novog načina izvedbe koji će kasnije primenjivati i naredni Strazbergovi učenici, a i tu su tek slavna imena: Paćino, Hofman, Njumen, Ilaj Valah, En Benkroft, čak i Merilin Monro.
On sam je glumio u svega par stvari, a najviše će ostati upamćen kao Hajman Rot iz drugog dela "Kuma". Za tu ulogu je nominovan za Oskara.
Dag Voker
Još ćemo njega pomenuti ovde od strane ekipe, a ne recimo Sofi Marso, Stivena Ruta, Rolanda Žofea, Meri Elizabet Mastrantonio koji danas takođe slave. Zašto? Stvarno je teško reći, budući da njegov filmski opus predstavlja tek par ispodprosečnih amaterskih sprdnji, ali ako pogledamo na drugu stranu videćemo i svojevrstan brend modernog Youtube doba, emisiju "Nostalgia Critic".
U njoj se Voker podseća nekih zaboravljenih i uglavnom loših filmova koje bi i tvorci rado zaboravili i na duhovit način pravi internet video kritike istih. Pojedine njegove recenzije su prava mala remek-dela, a zaslužan je i za popularizaciju nekih velikih treš filmova, pre svega najvećeg od svih - "The room".
Srđan Karanović
Čovek koji je napisao i režirao "Grlom u jagode" ne bi trebalo da više išta radi u životu nego da dobije bar nekoliko muzeja, ulica i gradova nazvanih po sebi, zavali se i uživa. Međutim, Điđa Karanović je stvorio nakon toga i "Miris poljskog cveća", "Petrijin venac", "Virdžina", "Nešto između" itd. Pa zaista, malo li je...
Danas se za mnoge nezaslužne govori da su stvarali istoriju. Za Karanovića kada bismo to kazali, to bi anglosaksonski rečeno bio "understatement of the year".
Tihomir Stanić
Jedan od potcenjenijih naših glumaca u poslednih 30 godina, uglavnom se specijalizovao za igranje istorijskih ličnosti: Iva Andrića, Stevana Sremca, kralja Aleksandra Obrenovića. Upravo mu je ovaj poslednji obeležio dosadašnji deo karijere i tako ćemo ga i pamtiti ako ne napravi još nešto veliko. A šteta bi bilo.
Leži mu taj staložen intelektualac, ali daleko više se krije iza pogleda čoveka koji u svakom trenutku deluje da zna više od svih ostalih ljudi u prostoriji. Možda ako se nekad "Breaking bad" uradi na srpski način, eto nam najboljeg pretendenta za mister Vajta.
Borko Mitrović
Poslednji i najperspektivniji za danas, ovo je jedan FDU-ov scenarista za kog ćete tek čuti. Iako sa svega 24 godine na leđima, Mitar (Borkan, Borkić, Bure, Bore su alternativni nadimci) je bajinobaštanski izdanak lepe misli koji već uveliko pokazuje svoju kreativnost i inovativnost, pa su tako njegovi scenariji "Mlad si, proći će" i "Mladi majmuni" dobili silne hvalospeve, a studentski film "Rewind" koji je nastao po Mitrovićevoj priči nagoveštaj je nekog boljeg doba u srpskoj kinematografiji. Pored svega toga, takođe je trener, golman i kapiten beogradskog fan kluba lisabonske Benfike, kao i jedan od tri osnivača "Dana prisle" na Banjici.
Svom pomenutom živom i neživom narodu, a naročito poslednjepomenutoj individui, čestitamo današnji rođendan.