Poslednji intervju velikog Siniše Pavića: "U mojim serijama su se proslavili mnogi glumci"
Najbolji među najboljima.
Najistaknutiji srpski scenarista Siniša Pavić preminuo je u 92. godini u svom porodičnom domu u Vlasotincu.
Pavić je autor najpoznatijih domaćih serija, poput „Pozorišta u kući“, „Otpisanih“, „Vrućeg vetra“… Scenarista je i filmova „Tesna koža“ i „Laf u srcu“.
„Boljim životom“, krajem 80-ih, počinje i era Pavićevih celovečernjih serija, sa više desetina epizoda, emitovanih po nekoliko godina, u čijem centru zbivanja je najčešće jedna porodica: „Srećni ljudi“, „Porodično blago“, „Stižu dolari“, „Bela lađa“…
Posljednja serija koju je snimio – „Junaci našeg doba“ – premijerno je emitovana od 2019. do 2021. godine.
U jednom od poslednjih intervjua govorio je o poteškoćama tokom snimanja kultnih serija.
- Najtežu situaciju u karijeri doživeo sam radeći na "Porodičnom blagu" jer nas je uhvatilo bombardovanje. Nakon završetka snimanja 21. epizode, prve sezone koju smo radili na leto 1998. godine, rad na drugoj smo morali da prekinemo zbog ratnog stanja u zemlji. Posle smo nastavili da radimo tek 2000. godine. Uprkos svim nedaćama uspeli smo da seriju uradimo do kraja i snimimo svih 60 epizoda - pričao Pavić.
Siniša je tada ispričao da je ta serija iznedrila mnoge kvalitetne glumce poput Nenada Jezdića, Vojina Ćetkovića, Mine Lazarević i Nebojše Glogovca:
- Gotovo svi veliki glumci su karijeru počeli u mojim serijama. Potraga za novim licima je u ovom poslu prirodna stvar i uz garnituru dokazanih majstora morali smo dati priliku i mladim umetnicima. Svi su postali značajna imena u glumačkom svetu, a Nebojša Glogovac nažalost više nije sa nama - kaže Pavić.
Ko je bio Siniša Pavić?
Siniša Pavić rođen je u Sinju 1933. godine, a sa pet godina doselio se u Beograd. Iako je jedan od najistaknutijih scenarista, Pavić je po struci bio diplomirani pravnik, budući da je završio Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Svoj prvi roman, ljubavnu priču “Višnja na Tašmajdanu”, objavio je 1963. godine.
Nakon što je roman doživeo veliki uspeh, knjiga je pretočena u film, a režirao ga je Stole Janković. Tada petnaestogodišnjoj glumici u usponu, Nedi Arnerić, dodeljena je glavna uloga.
Njegov drugi roman „Vruć vetar“ (1980) adaptiran je za istoimenu TV seriju, koja je prikazivana i u Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj i Austriji, a u nekim zemljama proglašena je za najbolju TV seriju ikada prikazanu. Na TV Beograd prvi put se pojavio 1971. godine s poznatom serijom “Diplomci”. Scenarista je čuvenih serijala “Otpisani” (prvih trinaest epizoda), “Pozorište u kući” (dvadeset sedam epizoda), “Vruć vetar” i drugih.
Siniša Pavić napisao je i četrnaest istorijskih TV drama, među kojima su “Poslednji čin”, “Vreme zločina”, “Čovek koji je bombardovao Beograd”, “Misija majora Atertona” i drugih, kao i dramskih serija “Španac” i “Banjica”.
Autor je scenarija za kultne filmove jugoslovenske kinematografije: „Višnja na Tašmajdanu“, „Otpisani“, „Avanture Borivoja Šurdilovića“, „Laf u srcu“, „Čudo neviđeno“, „Moljac“, „Nema problema“, „Poltron“, „Bolji život“, „Tajna porodičnog blaga“, filmski serijal „Tesna koža“.
Izvor: Blic Ivana Bradanji