Последњи интервју великог Синише Павића: "У мојим серијама су се прославили многи глумци"
Најбољи међу најбољима.
Најистакнутији српски сценариста Синиша Павић преминуо је у 92. години у свом породичном дому у Власотинцу.
Павић је аутор најпознатијих домаћих серија, попут „Позоришта у кући“, „Отписаних“, „Врућег ветра“… Сценариста је и филмова „Тесна кожа“ и „Лаф у срцу“.
„Бољим животом“, крајем 80-их, почиње и ера Павићевих целовечерњих серија, са више десетина епизода, емитованих по неколико година, у чијем центру збивања је најчешће једна породица: „Срећни људи“, „Породично благо“, „Стижу долари“, „Бела лађа“…
Посљедња серија коју је снимио – „Јунаци нашег доба“ – премијерно је емитована од 2019. до 2021. године.
У једном од последњих интервјуа говорио је о потешкоћама током снимања култних серија.
- Најтежу ситуацију у каријери доживео сам радећи на "Породичном благу" јер нас је ухватило бомбардовање. Након завршетка снимања 21. епизоде, прве сезоне коју смо радили на лето 1998. године, рад на другој смо морали да прекинемо због ратног стања у земљи. После смо наставили да радимо тек 2000. године. Упркос свим недаћама успели смо да серију урадимо до краја и снимимо свих 60 епизода - причао Павић.
Синиша је тада испричао да је та серија изнедрила многе квалитетне глумце попут Ненада Јездића, Војина Ћетковића, Мине Лазаревић и Небојше Глоговца:
- Готово сви велики глумци су каријеру почели у мојим серијама. Потрага за новим лицима је у овом послу природна ствар и уз гарнитуру доказаних мајстора морали смо дати прилику и младим уметницима. Сви су постали значајна имена у глумачком свету, а Небојша Глоговац нажалост више није са нама - каже Павић.
Ко је био Синиша Павић?
Синиша Павић рођен је у Сињу 1933. године, а са пет година доселио се у Београд. Иако је један од најистакнутијих сценариста, Павић је по струци био дипломирани правник, будући да је завршио Правни факултет Универзитета у Београду. Свој први роман, љубавну причу “Вишња на Ташмајдану”, објавио је 1963. године.
Након што је роман доживео велики успех, књига је преточена у филм, а режирао га је Столе Јанковић. Тада петнаестогодишњој глумици у успону, Неди Арнерић, додељена је главна улога.
Његов други роман „Врућ ветар“ (1980) адаптиран је за истоимену ТВ серију, која је приказивана и у Чешкој, Мађарској, Румунији, Бугарској и Аустрији, а у неким земљама проглашена је за најбољу ТВ серију икада приказану. На ТВ Београд први пут се појавио 1971. године с познатом серијом “Дипломци”. Сценариста је чувених серијала “Отписани” (првих тринаест епизода), “Позориште у кући” (двадесет седам епизода), “Врућ ветар” и других.
Синиша Павић написао је и четрнаест историјских ТВ драма, међу којима су “Последњи чин”, “Време злочина”, “Човек који је бомбардовао Београд”, “Мисија мајора Атертона” и других, као и драмских серија “Шпанац” и “Бањица”.
Аутор је сценарија за култне филмове југословенске кинематографије: „Вишња на Ташмајдану“, „Отписани“, „Авантуре Боривоја Шурдиловића“, „Лаф у срцу“, „Чудо невиђено“, „Мољац“, „Нема проблема“, „Полтрон“, „Бољи живот“, „Тајна породичног блага“, филмски серијал „Тесна кожа“.
Извор: Блиц Ивана Брадањи