Čovek koji je PREŽIVEO HIROŠIMU konačno pogledao film "OPENHAJMER" na premijeri u Japanu: EVO kakvi su njegovi utisci nakon svega
Nakon što je filmska kritika vrlo pozitivno ocenila ovo ostvarenje i nakon što je na prestižnoj dodeli Oskara film "Openhajmer" osvojio čak sedam zlatnih statua, a publika širom sveta ostala oduševljena - konačno je održana i njegova premijera u Japanu, kao jednom od centralnih mesta dešavanja celokupne filmske priče.
Filmska ekipa planetarno popularnog filmskog ostvarenja "Openhajmer" trijumfovala je na ovogodišnjem "Oskaru", osvojivši ubedljivo najveći broj nagrada, a to je u filmskom svetu jedino pravo merilo uspeha, bez obzira koliko je gledalaca zaista pogledalo film u bioskopskim salama.
Međutim, iako je film oduševio publiku širom sveta, ostala je još jedna zemlja koja je verovatno najviše i iščekivala pojavljivanje ovog filma u bioskopima. Upravo ta zemlja predstavljala je najveći izazov i najveću strepnju za filmsku ekipu, koja se zasigurno, zbog same tematike filma, brinula kako će tamo biti prihvaćen film.
Sasvim prirodno, kako je glavna tema filma Drugi svetski rat i trenutak kada su Sjedinjene Američke Države otkrile jedno od najsnažnijih i najsmrtonosnijih oružja na svetu, te odlučile da bace atomske bombe na japanske gradove Hirošimu i Nagasaki - reč je o Japanu, zemlji koja je direktno osetila posledice otkrića ovakve bombe.
Konačno, "Openhajmer" je prikazan i u Japanu - zemlji u kojoj su pre 79 godina Hirošima i Nagasaki uništeni nuklearnim oružjem.
Pomešane reakcije i osećanja japanskih gledalaca
Atomsku bombu izumeo je američki naučnik Robert Openhajmer, čijim životom se bavi i sama filmska priča. Njegov lik u filmu tumači irski glumac Kilijan Marfi, koji se posebno proslavio u popularnoj televizijskoj seriji "Peaky Blinders". Ove godine upravo Kilijan Marfi dobio je "Oskara" za najboljeg glumca u filmu "Openhajmer".
Reakcije japanskih filmskih gledalaca bile su pomešane i veoma emotivne, prenela je svetska agencija AP izveštavajući o događanjima sa premijere filma. Film su gledali mnogi koji su zaista preživeli bombardovanje atomskom bombom.
Tošijuki Mimaki, koji je preževio bombardovanje Hirošime kada je imao samo tri godine, izjavio je da je bio fasciniran pričom o Openhajmeru.
- Šta su Japanci mislili kada su izvršili napad na Perl Harbur, započinjući rat za koji nikada nisu mogli da se nadaju da će ga dobiti - rekao je on iskreno u telefonskoj izjavi za svetske medije.
Bez scene bombardovanja
Mimaki je trenutno zvanični predsedavajući grupe žrtava atomskih bombi i gledao je “Openhajmera” na pretpremijernom događaju.
- Tokom celog filma čekao sam i čekao da se dogodi scena bombardovanja Hirošime, ali nije je bilo - rekao je Mimaki možda pomalo razočaran.
I zaista, u filmu se ne prikazuje konkretno šta se dogodilo kada su bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki, čime je izostavljen jedan od ključnih i najupečatljivijih trenutaka, kada je oko 100.000 ljudi pretvoreno u pepeo i doslovno sravnjeno sa zemljom. Još hiljade njih, uglavnom civila, umrli su u narednim danima.
Umesto toga, film je fokusiran prevashodno na Openhajmera kao ličnost i na njegove unutrašnje sukobe, dok je naučnik rastrzan između moralnih, ljudskih zakona i društvenih zakona sa druge strane. Akcenat filmske priče jeste bila istorijska pozadina, ali data iz ugla čoveka koji je neposredno prouzrokovao tako veliku tragediju.
Upravo iz tog razloga, svetlo reflektora bilo je bačeno na lik Openhajmera - njegov karakter i njegov privatni život, i to u presudnim trenucima kada je osmišljavao smrtonosno nuklearno oružje. Takvo oružje promenilo je čitav tok istorije i imalo je veliki uticaj na kasniji razvoj celokupnog čovečanstva.
Srbija Danas/Prenela: N.Ž.