Човек који је ПРЕЖИВЕО ХИРОШИМУ коначно погледао филм "ОПЕНХАЈМЕР" на премијери у Јапану: ЕВО какви су његови утисци након свега
Након што је филмска критика врло позитивно оценила ово остварење и након што је на престижној додели Оскара филм "Опенхајмер" освојио чак седам златних статуа, а публика широм света остала одушевљена - коначно је одржана и његова премијера у Јапану, као једном од централних места дешавања целокупне филмске приче.
Филмска екипа планетарно популарног филмског остварења "Опенхајмер" тријумфовала је на овогодишњем "Оскару", освојивши убедљиво највећи број награда, а то је у филмском свету једино право мерило успеха, без обзира колико је гледалаца заиста погледало филм у биоскопским салама.
Међутим, иако је филм одушевио публику широм света, остала је још једна земља која је вероватно највише и ишчекивала појављивање овог филма у биоскопима. Управо та земља представљала је највећи изазов и највећу стрепњу за филмску екипу, која се засигурно, због саме тематике филма, бринула како ће тамо бити прихваћен филм.
Сасвим природно, како је главна тема филма Други светски рат и тренутак када су Сједињене Америчке Државе откриле једно од најснажнијих и најсмртоноснијих оружја на свету, те одлучиле да баце атомске бомбе на јапанске градове Хирошиму и Нагасаки - реч је о Јапану, земљи која је директно осетила последице открића овакве бомбе.
Коначно, "Опенхајмер" је приказан и у Јапану - земљи у којој су пре 79 година Хирошима и Нагасаки уништени нуклеарним оружјем.
Помешане реакције и осећања јапанских гледалаца
Атомску бомбу изумео је амерички научник Роберт Опенхајмер, чијим животом се бави и сама филмска прича. Његов лик у филму тумачи ирски глумац Килијан Марфи, који се посебно прославио у популарној телевизијској серији "Peaky Блиндерс". Ове године управо Килијан Марфи добио је "Оскара" за најбољег глумца у филму "Опенхајмер".
Реакције јапанских филмских гледалаца биле су помешане и веома емотивне, пренела је светска агенција АП извештавајући о догађањима са премијере филма. Филм су гледали многи који су заиста преживели бомбардовање атомском бомбом.
Тошијуки Мимаки, који је прежевио бомбардовање Хирошиме када је имао само три године, изјавио је да је био фасциниран причом о Опенхајмеру.
- Шта су Јапанци мислили када су извршили напад на Перл Харбур, започињући рат за који никада нису могли да се надају да ће га добити - рекао је он искрено у телефонској изјави за светске медије.
Без сцене бомбардовања
Мимаки је тренутно званични председавајући групе жртава атомских бомби и гледао је “Опенхајмера” на претпремијерном догађају.
- Током целог филма чекао сам и чекао да се догоди сцена бомбардовања Хирошиме, али није је било - рекао је Мимаки можда помало разочаран.
И заиста, у филму се не приказује конкретно шта се догодило када су бомбе бачене на Хирошиму и Нагасаки, чиме је изостављен један од кључних и најупечатљивијих тренутака, када је око 100.000 људи претворено у пепео и дословно сравњено са земљом. Још хиљаде њих, углавном цивила, умрли су у наредним данима.
Уместо тога, филм је фокусиран превасходно на Опенхајмера као личност и на његове унутрашње сукобе, док је научник растрзан између моралних, људских закона и друштвених закона са друге стране. Акценат филмске приче јесте била историјска позадина, али дата из угла човека који је непосредно проузроковао тако велику трагедију.
Управо из тог разлога, светло рефлектора било је бачено на лик Опенхајмера - његов карактер и његов приватни живот, и то у пресудним тренуцима када је осмишљавао смртоносно нуклеарно оружје. Такво оружје променило је читав ток историје и имало је велики утицај на каснији развој целокупног човечанства.
Србија Данас/Пренела: Н.Ж.