Zašto je nastradala Ana Frank? Obelodanjeni spisi njenog oca, jedna fascikla otkrila sve
Rođena je u Frankfurtu na Majni u Nemačkoj, ali je veći deo života provela u Amsterdamu. Bila je državljanin Nemačke do 1941, kada joj je oduzeto državljanstvo po Nirnberškim zakonima.
Ana Frank je simbol tolerancije i lice Holokausta. Rođena je u Frankfurtu na Majni u Nemačkoj, ali je veći deo života provela u Amsterdamu. Postala je poznata posle smrti, zahvaljujući objavljivanju njenog dnevnika. U njemu je opisala život tokom skrivanja za vreme nemačke okupacije u Drugom svetskom ratu.
U arhivi YIVO-a u Njujorku, jedan volonter je otkrio pravo blago u jednoj staroj fascikli, pisma Aninog oca, Ota.
Ovaj trag prepiske otkriva njegovu bolnu borbu za dobijanje viza i spasavanje porodice od Holokausta. Njegovi zahtevi za izlazne vize su redom odbijani i svet mu je okrenuo leđa, država za državom.
Porodica Frank, bez azila i nade, ostala je bespomoćna, pa su se sakrili u tajnom skloništu.
O sudbini koja ih je zadesila kada su otkriveni govore intervjui sa članovima porodice Frank, Evom Šlos, ćerkom Anine maćehe koja je proživela sličnu priču, i Badijem Elijasom, Aninim rođakom. Major Leonard Berni, koji je oslobodio logor Bergen Belsen, u kom su Ana i njena sestra Margo umrle, priča nepoznate detalje o tome šta je Anina porodica pretrpela.
Anina porodica se preselila 1933. u Holandiju koju je Nacistička Nemačka okupirala 1940. godine. Kako su progoni Jevreja postali učestaliji 1942, Frankovi su se sakrili u tajne prostorije u poslovnoj zgradi Ota Franka — Tajno skrovište. Nakon dve godine njihovo sklonište je otkriveno na osnovu dojave, a Frankovi, Van Pelsovi i Fric Pfefer deportovani su u logore. Ana je umrla sedam meseci kasnije od tifusa u koncentracionom logoru Bergen-Belzenu, nekoliko dana posle smrti svoje sestre Margo.
Anin otac, Oto Frank, jedini koji je preživeo rat, vratio se u Amsterdam i pronašao dnevnik svoje ćerke. Dnevnik, u kome je Ana beležila svoje misli od 12. juna 1942. do 1. avgusta 1944. godine, objavljen je 1947. u originalnoj i delimično skraćenoj verziji na holandskom jeziku.