ISTORIJA JE ISPISANA: Gruzija srušila Portugal za osminu finala!

26.06.2024. 23:01
Ronaldo i Kvaračkelija
Ronaldo i Kvaračkelija / Izvor: Tanjug/AP photo/Alessandra Tarantino

Fudbaleri Gruzije su pobedili Portugal rezultatom 2:0 u trećem kolu Evropskog prvenstva.

Gruzija je rezultatom 2:0 pobedila Portugal i ne samo da je došla do svoje prve pobede ikada na EURO već su se plasirali u drugu fazu!

Još pre početka utakmice je bilo jasno da Portugalci sa dve ostvarene pobede sigurno idu dalje i da ne moraju da se zaleću previše na ovoj utakmici, ali da Gruzini moraju da idu na sve ili ništa.

To se i dogodilo. Kvarackelija je iskoristio prvu priliku i već u drugom minutu doneo vođstvo Gruziji preciznim udarcem u malu mrežu.

Bio je to peti najbrži gol u istoriji Evropskog prvenstva.

Imala je Gruzija još samo jednu opasnu priliku u prvom poluvremenu kada je Diogo Kosta morao da reaguje, ali se Portugal odbranio i ostatak vremena proveo napadajući gol Gruzije.

Nizale su se šanse jedna za drugom, ali golova nije bilo. Ono čega je bilo su žuti kartoni jer je Ronaldo dobio jedan zbog žustre reakcije na sudijsku odluku, a Neto zbog simuliranja.

Portugal je bio baš blizu izjednačenja u 46. minutu.

Ronaldo je iz peterca pretio posle kornera, ali se odlično snašao golman Mamardašvili i odbranio taj pokušaj. Usledio je korner, ponovo je pretio Ronaldo, a lopta je otišla u gol aut. Izvukla se Gruzija u ovoj situaciji.

Izabranici Vilija Sanjola su posle početnog pritiska uspeli da pomere težište igre prema polovini rivala i u 55. minutu su dobili penal, koji je skrivio užasni Antonio Silva.

Odgovornost je preuzeo Mikautadze i sigurnim udarcem sa 11 metara matirao Koštu, za 2:0.

Potom je Konseisao zamalo bio neprecizan u 62. minutu, a Gruzija je sve mogla da reši u 72. Čakvetadze je sjajno istrčao kontru po desnoj strani, odlično je to izgledalo i šut je bio veoma snažan, ali ipak zamalo neprecizan.

U finišu napadi Portugalaca, velike šanse Semeda i Koneisaa, sjajna odbrana Mamardašvilija posle "bombe" Daloa, ali lopta prosto nije htela u gol Gruzina, koji će ovaj šampionat "zlatnim slovima" upisati u svoju fudbalsku istoriju.