BELINGEMOVA ČAROLIJA SPASILA SAUTGEJTA: Englezi posle drame i produžetaka u četvrtfinalu

30.06.2024. 16:48
Fudbalska reprezentacija Engleske
Fudbalska reprezentacija Engleske / Izvor: Tanjug/AP Photo/Thanassis Stavrakis

Fudbaleri Engleske savladali su Slovačku (2:1) posle produžetaka i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Engleska će u borbi za polufinale igrati sa Švajcarskom koja je savladala Italiju.

Najavljivali su Englezi bolju igru, drugačije lice… da će to biti ozbiljnija predstava u odnosu na grupnu fazu takmičenja. No, ostalo je samo na rečima.

Bezidejno i bez ikakvog sistema igre prikazala se ekipa Gareta Sautgejta u prvom poluvremenu. Počelo je dosta nervozno po njih. Čak tri žuta kartona za nepunih 20 minuta bile su znak nervoze favorita. Slovaci su igrali čvrsto, pokušavali iz kontre i polukontre, a iz upravo takve situacije su i poveli. Igrao se 25. minut kada je Šranc umakao odbrani protivnika i bez problema savladao Pikforda. Još više je Engleska preuzela inicijativu nakon toga, ali se dešavanja značajno nisu promenila. Gordi Albion je najveću navalu imao krajem prvog dela igre, ali se sve završavalo na kornerima koje Slovacima nisu predstavljala problem.

ENGLESKA – SLOVAČKA 2:1 posle produžetaka

Strelci: Belingem 90+5, Kejn 91' - Šranc 25‘

Stadion: Feltins Arena

Sudija: Halil Umut Meler (Turska)

ENGLESKA (4-2-3-1): Pikford – Voker, Stouns, Guehi, Tripije (od 66. Palmer) – Rajs, Mejnu (od 84. Eze) – Saka, Belingem (od 106. Konsa), Foden (od 90+4 Toni) – Kejn (od 106. Galager). Selektor: Garet Sautgejt.

SLOVAČKA (4-3-3): Dubravka – Pekarik (od 109. Tupta), Vavro, Škrinijar, Hancko – Kucka (od 81. Bero), Lobotka, Duda (od 81. Beneš) – Šranc (od 90+3 Đomber), Strelec (od 61. Boženik), Haraslin (od 61. Suslov). Selektor: Frančesko Kalcona.

Početak drugog dela igre doneo je uzbuđenje. Foden je poravnao rezultat, makar se to tako činilo u prvi mah. No, uključila se VAR soba i poništila taj pogodak zbog ofsajda igrača Mančester sitija.

Igralo se samo pred jednim golom, ali Engleska nije imala stopostotne šanse. Pregršt ubacivanja i prekida nije urodio plodom sve do petog minuta nadoknade vremena. Džud Belingem je bio heroj Engleza. Makazicama je desetka ekipe pogodila mrežu i gledali smo dodatnih 30 minuta igre.

Produžetak je za Gordi Albion počeo kao iz bajke. Rezervista Ivan Toni glavom šalje loptu u pet metara, a tamo je Hari Kejn koji u prvom minutu produžetka donosi preokret. Slovaci su mogli u 99. minutu do poravnanja. Pekarik je bio sam na dva metra od gola, ali je poslao loptu preko gola.

Do kraja duela su Englezi uspeli da se odbrane i obezbede mesto u četvrtfinalu.

Kraj!

Engleska je savladala Slovačku (2:1) i plasirala se u četvrtfinale.

Igraće se još jedan minut

Četvrti sudija je pokazao da će se igrati još jedan minut.

111'

Tupta preko gola

Udarac Tupte iz slobodnog udarca završio je na tribinama.

108'

Gordi Albion kontroliše meč

Nekoliko promena je izvršio Sautgejt i Englezi su poletniji i svežiji od protivnika. Slovačkoj će biti potrebno čudo da izbori penale.

Još 15 minuta fudbala

Sudija je dao znak za početak drugog produžetka.

Kolosalna šansa za Pekarika

Veliku šansu imao je Pekarik, ali je iz neposredne blizine poslao loptu preko gola. Ubrzo je sviran i kraj prvog produžetka.

99'

Englezi se povukli

Oprezniji su sada Englezi posle vođstva. Odlučili su se na blago povlačenje.

91'

Preokret!

Hari Kejn! Engleska vodi. Izvanredno je rezervista Toni glavom poslao loptu u pet metara, a tamo je bio napadač Bajerna kome nije bio teško da pogodi mrežu.

Počeo je prvi produžetak

Krenuo je prvi produžetak.

Idemo u produžetke

Kraj regularnog dela. Sledi nam još 30 minuta igre.

90+5'

GOOOL

Belingem poravnava makazicama! Fenomenalno se snašao veznjak i atraktivno pogodio mrežu.

Zaustavno vreme

Meč je produžen šest minuta.

81'

Stativa!

Sjajan udarac Deklana Rajsa. Ipak, stativa se isprečila, imali su sreće Slovaci.

78'

Veliki promašaj Kejna

Moralo je sada da bude 1:1. Kejn je ostao sam u šesnaestercu Slovačke, ali je glavom šutirao pored gola.

74'

Slovaci sve češće na travi

Čuvaju vreme Slovaci. Sve je češća pojava da se neko žali na povredu. Ta situacija, logično, nervira Engleze.

66'

Ulazi Kol Palmer

Konačno se Sautgejt dozvao pameti i na teren poslao Kola Palmera. Igrač Čelsija menja Tripijea.

64'

Ističe vreme Englezima

Krenuli su angažovanije Englezi u nastavku, ali još uvek nema izjednačenja.

55'

Slovaci umalo do drugog gola

Nepažljivi su bili na sredini terena Englezi. Lopta je došla do Streleca koji je pokušao sa centra igrališta, ali samo pored gola.

51'

VAR poništava gol Engleza

Bio je u ofsajdu Foden i gol je poništen.

50'

Odmah poravnanje!

Dolaze Englezi do izjednačenja. Foden je pogodio. Odličnu akciju je završio fudbaler Mančester sitija i iz neposredne blizine ubacio loptu u praznu mrežu. Tripije je bio asistent.

Kreće drugih 45 minuta

Kobi Majnu je izveo loptu sa centra i počelo je drugo poluvreme.

Završeno je prvo poluvreme

Prvi deo igre je završen. Slovaci vode - 1:0.

40'

Kompaktni Slovaci

Pokušavaju Englezi ubacivanjima sa strane, ali sve je to lak posao za odbranu Slovačke.

33'

Bezidejni Englezi

Loša igra engleske reprezentacije. Ništa ne uspevaju da stvore pred golom Dubravke.

25'

Gol!

Vode Slovaci. Šranc je strelac. Fino je napadač rešio situaciju ispred Pikforda.

23'

Kejn pored gola

Najviši u skoku je bio Hari Kejn i šutirao glavom. Njegov udarac je prošao pored gola, ali je i bio izblokiran, pa su Englezi dobili korner iz kog nisu ugrozili gol Slovaka.

17'

Požuteo i Belingem

Oštar start Belingema na sredini terena "nagrađen" je žutim kartonom. Ovo je već treća opomena za Englesku.

12'

Sreća za Gordi Albion

Haraslin je propustio najbolju šansu na meču. Izašao je krilni fudbaler sam ispred Pikforda, ali nije najbolje šutirao i defanzivci Engleske su otklonili opasnost.

9'

Tripije preko gola

Evo i prve prilike za Englesku. Tripije je šutirao visoko preko gola iz povoljne situacije.

7'

Već drugi karton za Englesku

Za nepunih osam minuta dva puta su opomenuti Englezi. Majnu je kažnjen zbog gaženja Dude.

5'

Prvi prete Slovaci

Hancko je imao prvu šansu na meču, ali je šutirao pored gola iskosa sa leve strane.