БЕЛИНГЕМОВА ЧАРОЛИЈА СПАСИЛА САУТГЕЈТА: Енглези после драме и продужетака у четвртфиналу

30.06.2024. 16:48
Fudbalska reprezentacija Engleske
Фудбалска репрезентација Енглеске / Извор: Танјуг/АП Photo/Thanassis Ставракис

Фудбалери Енглеске савладали су Словачку (2:1) после продужетака и пласирали се у четвртфинале Европског првенства.

Енглеска ће у борби за полуфинале играти са Швајцарском која је савладала Италију.

Најављивали су Енглези бољу игру, другачије лице… да ће то бити озбиљнија представа у односу на групну фазу такмичења. Но, остало је само на речима.

Безидејно и без икаквог система игре приказала се екипа Гарета Саутгејта у првом полувремену. Почело је доста нервозно по њих. Чак три жута картона за непуних 20 минута биле су знак нервозе фаворита. Словаци су играли чврсто, покушавали из контре и полуконтре, а из управо такве ситуације су и повели. Играо се 25. минут када је Шранц умакао одбрани противника и без проблема савладао Пикфорда. Још више је Енглеска преузела иницијативу након тога, али се дешавања значајно нису променила. Горди Албион је највећу навалу имао крајем првог дела игре, али се све завршавало на корнерима које Словацима нису представљала проблем.

ЕНГЛЕСКА – СЛОВАЧКА 2:1 после продужетака

Стрелци: Белингем 90 5, Кејн 91' - Шранц 25‘

Стадион: Фелтинс Арена

Судија: Халил Умут Мелер (Турска)

ЕНГЛЕСКА (4-2-3-1): Пикфорд – Вокер, Стоунс, Гуехи, Трипије (од 66. Палмер) – Рајс, Мејну (од 84. Езе) – Сака, Белингем (од 106. Конса), Фоден (од 90 4 Тони) – Кејн (од 106. Галагер). Селектор: Гарет Саутгејт.

СЛОВАЧКА (4-3-3): Дубравка – Пекарик (од 109. Тупта), Вавро, Шкринијар, Ханцко – Куцка (од 81. Беро), Лоботка, Дуда (од 81. Бенеш) – Шранц (од 90 3 Ђомбер), Стрелец (од 61. Боженик), Хараслин (од 61. Суслов). Селектор: Франческо Калцона.

Почетак другог дела игре донео је узбуђење. Фоден је поравнао резултат, макар се то тако чинило у први мах. Но, укључила се ВАР соба и поништила тај погодак због офсајда играча Манчестер ситија.

Играло се само пред једним голом, али Енглеска није имала стопостотне шансе. Прегршт убацивања и прекида није уродио плодом све до петог минута надокнаде времена. Џуд Белингем је био херој Енглеза. Маказицама је десетка екипе погодила мрежу и гледали смо додатних 30 минута игре.

Продужетак је за Горди Албион почео као из бајке. Резервиста Иван Тони главом шаље лопту у пет метара, а тамо је Хари Кејн који у првом минуту продужетка доноси преокрет. Словаци су могли у 99. минуту до поравнања. Пекарик је био сам на два метра од гола, али је послао лопту преко гола.

До краја дуела су Енглези успели да се одбране и обезбеде место у четвртфиналу.

Крај!

Енглеска је савладала Словачку (2:1) и пласирала се у четвртфинале.

Играће се још један минут

Четврти судија је показао да ће се играти још један минут.

111'

Тупта преко гола

Ударац Тупте из слободног ударца завршио је на трибинама.

108'

Горди Албион контролише меч

Још 15 минута фудбала

Судија је дао знак за почетак другог продужетка.

Колосална шанса за Пекарика

99'

Енглези се повукли

91'

Преокрет!

Хари Кејн! Енглеска води. Изванредно је резервиста Тони главом послао лопту у пет метара, а тамо је био нападач Бајерна коме није био тешко да погоди мрежу.

Почео је први продужетак

Кренуо је први продужетак.

Идемо у продужетке

90+5'

ГОООЛ

Зауставно време

Меч је продужен шест минута.

81'

Статива!

78'

Велики промашај Кејна

74'

Словаци све чешће на трави

66'

Улази Кол Палмер

64'

Истиче време Енглезима

55'

Словаци умало до другог гола

51'

ВАР поништава гол Енглеза

50'

Одмах поравнање!

Долазе Енглези до изједначења. Фоден је погодио. Одличну акцију је завршио фудбалер Манчестер ситија и из непосредне близине убацио лопту у празну мрежу. Трипије је био асистент.

Креће других 45 минута

Завршено је прво полувреме

40'

Компактни Словаци

33'

Безидејни Енглези

25'

Гол!

23'

Кејн поред гола

17'

Пожутео и Белингем

12'

Срећа за Горди Албион

9'

Трипије преко гола

7'

Већ други картон за Енглеску

5'

Први прете Словаци

Ханцко је имао прву шансу на мечу, али је шутирао поред гола искоса са леве стране.