ŠPANIJA PRVI POLUFINALISTA EP: Merino zavio Nemce u crno

05.07.2024. 17:30
Fudbalska reprezentacija Španije
Fudbalska reprezentacija Španije / Izvor: Tanjug/AP Photo/Manu Fernandez

Fudbalska reprezentacija Španije prvi je polufinalista Evropskog prvenstva u Nemačkoj, pošto je posle produžetka sa 2:1 (1:1, 0:0) savladala selekciju domaćina.

Španci su od starta krenuli ofanzivno u ovom meču i već u 1. minutu Pedri je dobro šutirao, ali je Nojer bio na pravom mestu. Problem za Špance se desio već u 8. minutu kada je Pedri posle starta Krosa morao da napusti igru, a zamenio ga je Dani Olmo. Nije to zaustavilo Špance, ređali su se njihovi udarci ka golu Nemaca. Redom su pokušavali Vilijams, Jamal i Ruiz u 12, 15. i 17. minutu, ali je Nojer zaustavio sve te udarce.

Prvi put je domaćin zapretio u 21. minutu kada je Havercov udarac zaustavio Unai Simon, a biola je to samo kratka pauza između napada Španaca pošto je dva minuta kasnije i Laport pokušao, ali je Nojer ponovo dobro intervenisao. Usledilo je desetak minuta nešto mirnije igre, da bi Haverc u 35. minutau šutirao, ali je Simon odbranio njegov udarac. Završnica prvog poluvremena pripala je Špancima pošto su Olmo i Jamal u 39. i 45. minutu šutirali, ali je Nojer ostao nesavladan.

Tek što je počelo drugo poluvreme, Morata je u 47. minut propustio najbolju priliku za Španiju. Dobio je loptu od Jamala na petercu, okrenuo se i šutirao preko gola. Pet minuta kasnije Španija je bolju igru krunisala golom. Ponovo je Jamal bio taj koji je proigrao svoje saigrače, u ovom slučaju Olma koji je iz trka šutirao i savladao Nojera za 1:0.

Španci kao da su nesvesno prepustili inicijativu Nemcima posle gola. Ređali su se napadu Pancera pred golom Španaca. Virc i Andrik su pokušali sa distance u 60. i 69. minutu, Fulkrug je pogodio stativu u 77, da bi Haverc u 82. neuspešno lobovao istrčalog Simona. Inicijativa se Nemcima isplatila u 89. minutu kada je Kimih centaršut vratio na peterac, a tamo spremno čekao Virc i savladao Simona za veliko slavlje na tribinama stadiona u Štutgartu, obezbdivši Pancerima  produžetke.

Prvi produžetak nije doneo mnogo uzbuđenja i samo jednu pravu priliku kada je Virc samo par trenutaka pre kraja šutirao tik pored stative.Drugi je doneo više uzbuđenja i problematičnu situaciju već na startu kada je Musijala šutirao, a lopta pogodila Kukurelju u ruku. Iako je u najmanju ruku delovalo da je situacija sumnjiva, sudija Entoni Tejlor je samo odmahnuo rukom. U 117. minutu je Fulkrug probao glavom, ali je Simon dobro intervenisao, a posle toliko propuštenih prilika Nemaca, Španci su isporučili kaznu.

U 119. minutu Dani Olmo je imao svo vreme ovog sveta da se namesti i centrira, a Mikela Merina je odbrana Nemačke zaboravila. Merino je usamljen zahvatio loptu glavom i doneo Špancima novu prednost i doveo ih na korak od plasmana u polufinale. Ipak, zadrhtali su Španci u poslednjim trenucima drugog produžetka kada je Fulkrug ostao usamljen u šesanestercu Crvene furije, ali je potpuno sam loptu glavom poslao pored gola, da bi nekoliko trenutaka kasnije veliko slavlje Španaca moglo da počne.

ŠPANIJA – NEMAČKA 2:1 (1:1, 0:0)

STADION: Štutgart arena (Štutgart)

SUDIJA: Entoni Tejlor (Engleska)

STRELCI: Olmo 51, Merino 119 - Virc 89

ŠPANIJA: Simon, Karvahal, Le Norman (od 46. Fernandez), Laport, Kukurelja, Ruiz (od 102. Hoselu), Rodri, Pedri (od 8. Olmo), Jamal (od 63. Tores), Morata (od 80. Ojrazabal), Vilijams (od 80. Merino).

NEMAČKA: Nojer, Kimih, Ridiger, Ta (od 80. Miler), Raum (od 57. Mitelštet), Kros, Džan (od 46. Andrih), Musijala, Gundogan (od 57. Filkrug), Sane (od 46. Virc), Haverc (od 91. Anton).

120+5. minut

Španija je prvi polufinalista Evropskog prvenstva

Kraj meča, Španija je savladala Nemačku posle produžetaka sa 2:1 i plasirala se u polufinale Evropskog prvenstva.

120+3. minut

Kakva prilika za Fulkruga

Neverovatnu kakvu je priliku propustio Fulkrug. Ubacivanje sa strane je dočekao neometan i glavom loptu poslao pored stative gola Španaca.

119. minut

Španija ponovo vodi

2:1!!! Vodi ponovo Španija, a strelac je Mikel Merino. Olmo je neiometan centrirao, a Merino bio najviši u skoku i savladao udarcem glavom Nojera.

117. minut

Simon čuva gol Španije

Bila je to odlična prilika za Nemce, Fulkrug je glavom zahvatio loptu posle ubacivanja Kimiha, ali je Simon odlično odbranio.

108. minut

Nemci nisu iskoristili obećavajuću akciju

Krenuli su Nemci u kontranapad, ali je Fulkrug veoma loše šutirao.

106. minut

Krenuo je i drugi produžetak

Počeo je dtugi produžetak i odmah sporna situacija. Musijala je šutirao, lopta je pogodila Kukurelju u ruku, a Nemci tražili penal. Međutim, sudija je samo pokazao da se utakmica nastavi.

105. minut

Velika prilika za Pancere u poslednjim trehucima prvog produžetka

Mogli su Nemci do drugog gola, posle sjajne akcije Virc je šutirao sa 15-16 metara, a lopta je otišla tik pored stative. Ubrzo je sudija dao znak za kraj prvog produžetka.

91. minut

Počeo je prvi produžetak

Krenuo je prvi produžetak u Štutgartu.

90+4. minut

Ide se u produžetke

Uspeli su Nemci da postignu gol i izbore produžetke u Štutgartu.

89. minut

Uspeli su Nemci da izjednače

1:1!!! Strelac je Florijan Virc. Dobar je bio napad Nemaca, Kimih je centaršut vratio na peterac, a tamo ju je Virc spremno dočekao i savladao Simona.

82. minut

Haverc nije iskoristio grešku Simona

Mogao je Kai Haverc da donese izjednaćčenje posle greške Unai Simona. Nemac je probao sa tridesetak meara da lobuje istrčalog golmana Španije, ali je lopta završila preko gola.

77. minut

Nemci pogađaju stativu

Fulkrug je pogodio stativu posle odlipčne akcije Nemaca. Virc je oštro centrirao sa desne strane, Fulkrug je bio u padu, ali je uspeo da zahvati loptu, a njegov udarac je zaustavila stativa.

69. minut

Velika šansa za Nemce

Imali su Nemci veliku šansu za izjednačenje, posle dobre akcije Andrik je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je Simon bio na pravom mestu i sačuvao prednost Španije.

60. minut

Virc je šutirao

Virc je šutirao sa 16 metara, ali je loptazavršila u korneru posle kojeg nije bilo opasnosti za Špance.

52. minut

Vode Španci

1:0!!! Vodi Španija golom Danija Olma. Jamal je odlično proigrao saigrača koji je sa 15 metara šutirao iz trka i savladao Nojera.

47. minut

Najbolja prilika za Španiju

Morata je propustio najbolju priliku do sada za Španiju. Jamal mu je dodao loptu, Morata je primio na petercu i okrenuo se oko svog čuvara, ali je šutirao preko gola.

46. minut

Počelo je drugo poluvreme

Startovalo je drugo poluvreme meča.

45+2. minut

Kraj prvog poluvremena

Završeno je prvo poluvreme u kojem su Španci bili opasniji rival.

45. minut

Jamal još jednom testira Nojera

Jamal nije oklevao, dobro je šutirao, ali jer Nojer zaustavio još jedan šut.

39. minut

Odlična intervencija Nojera

Presekli su Špoanci napad Nemaca, Dani Olmo je povukao loptu i šutirao sa 18 metara, ali je Nojer dobro intervenisao.

35. minut

Ponovo Haverc preti

U odličnoj je situaciji bio Kai Haverc, uspeo da šutira, ali je Unai Simon ponovo na visini zadatka.

23. minut

Ponovo Španija u napadu

Laport se našao u prilici da ugrozi Nojera, ali nije njegov šut napravio probleme golmanu Nemačke.

21. minut

Šansa i za Nemačku

Posle centaršuta je najviši u skoku bio Haverc, ali je Unai Simon dobro intervenisao.

17. minut

Ponovo prete Španci

Imali su novu priliku Španci, Fabijan Ruiz je šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla pored gola.

15. minut

Šut Jamala

Jamal je iz slobodnog udarca šutirao, ali je i ova lopta otišla pored Nojerovog gola.

12. minut

Probao je Niko Vilijams

Niko Vilijams šutirao je sa nekih 16 metara, ali je lopta otišla pored gola i nije bilo opasnosti po gol Nemačke.

8. minut

Več prva izmena u Španiji

De La Fuente je morao već da izvrši prvu izmenu. Pedri ne može da nasgavi meč posle starta Krosa, zameniće ga Dani Olmo.

1. minut

Brzo su zapretili Španci

Nije prošao ni prvi minut, a Nojer je morao da interveniše posle šuta Pedrija.

1. minut

Startovalo je četvrtfinale.

Počeo je meč između Španije i Nemačke.

Biće ovo duel i dve najefikasnije reprezentacije u dosadašnjem delu šampionata pošto je Nemačka postigla deset golova, a Španija gol manje i zbog toga se i očekuje pravi spektakl u Štutgartu.

Španija je u osmini finala imala lak posao protiv jednog od prijatnih iznenađenja šampionata, Gruzije koju je savladala sa 4:1, a prethodno je u grupi B ostvarila sve tri pobede.

Nemačka je imala u osmini finala znatno teži posao protiv Dnaske, ali je uspela da trijumfuje sa 2:0. Pre toga je u grupi A Nemačka ostvarila dve pobede i remi u poslednjem kolu sa Švajcarskom.

ODRADIO ZACRTANO I IPAK SE POVUKAO SA KLUPE: Piksija menja osvajač Lige Evrope sa Atletikom