DEMIRAL I GUNOK HEROJI TURSKE: Austrija nakon velike borbe pakuje kofere!

02.07.2024. 20:32
Austrija - Turska
Austrija - Turska / Izvor: Tanjug/AP/Thanassis Stavrakis

Fudbaleri Turske savladali su selekciju Austrije sa 2:1 u osmini finala prvenstva Evrope, nakon velike borbe.

Heroj Turske je štoper Merih Demiral, koji je bio dvostruki strelac u prvom i 59. minutu. Gol za Austriju je postigao Gregorič u 67. minutu.

Austrija je u ovaj duel ušla kao blagi favorit, pošto je bila prva u grupi D, ispred Francuske, Holandije i Poljske, ali su Turci odigrali sjajan meč, na kraju na krilima golmana Gunoka izdržali veliki pritisak i zasluženo slavili.

EURO 2024, osmina finala

AUSTRIJA – TURSKA 1:2

Strelci: '2, '59 Demiral, '66 Gregorič

Stadion: Red Bul Arena (Lajpcig)

Sudija: Artur Soareš Dijaš (Portugal)

AUSTRIJA (4-2-3-1): Penc - Poš, Danso, Linhart (od 64. Veber), Mvene (od 46. Pras) - Zejvald, Zabicer - Lajmer (odn 64. Grilič), Baumgartner, Šmid (od 46. Gregorič) - Arnautović

TURSKA (4-3-3): Gunok - Kadijoglu, Demiral, Bardakdži, Muldur - Ajhan, Juksek (od 58. Ozdžan) - Jildiz (od 78. Akturkoglu), Kokču (od 83. Kahvedži), Jilmaz - Guler (od 78. Jokušlu)

Fantastično su ovaj susret otvorili izabranici Vinćenca Montele, oslabljeni za "požutelog" Čalhanoglua, i poveli još pre isteka prvog minuta.

Arda Guler je izveo korner sa desne strane, sa gol-linije je loptu izbacio Baumgartner, da bi se nakon pravog "karambola" i niza nesrećnih okolnosti po Austrijance, lopta odbila do Demirala, koji ju je iz peterca silovito zakucao u mrežu, za 0:1.

Austrija je umalo uzvratila u trećem minutu.

Baumgartner je tukao sa ivice kaznenog prostora, ali je lopta prohujala tik pored stative.

Nastavili su Austrijanci sa napadima i u petom minutu su propustili veliku šansu.

Lopta je posle prekida prošla pored mnoštva igrača u petercu, na drugoj stativi je Baumgartner probao da je pošalje u mrežu, ali su Turci nekako otklonili opasnost.

Veliki pritisak Austrije je trajao negde do 15. minuta, a onda se Turska oslobodila, razigrali su se Kokču i Arda Guler, težište igre je pomereno na polovinu rivala, a Demiral je još jednom pretio posle prekida u 25. minutu.

Od tada pa sve do 45. minuta se vodila borba na sredini terena, koja je protekla bez šansi.

Drugo poluvreme se igralo po jakom pljusku, a počelo je totalnom inicijativom Austrije i kolosalnom prilikom u 51. minutu.

Poš je pasom u prazan prostor "spojio sa golom" Arnautovića, ali je golman Gunok istrčao, skratio ugao i sprečio napadača Intera da izjednači.

Samo minut kasnije je Lajmer šutirao iz dobre pozicije, ali je Demiral odradio sjajan posao, zasmetao mu je u odsudnom trenutku, pa je lopta otišla pored gola.

I onda prvi napad Turaka u nastavku i surova kazna, servirana na potpuno neverovatan način.

Turska je izborila korner u 59. minutu, Arda Guler je sa desne strane uputio idealan centaršut u peterac, a tamo je bravurozni Merih Demiral nadskočio Dansa i Lihartai glavom matirao Penca, za 0:2.

Delovalo je tada da je sve gotovo, ali Austrija se nije predala i smanjila je osam minuta kasnije.

I ovaj pogodak je došao nakon kornera. Izveo ga je Sabicer sa desne strane, Poš je glavom sa linije peterca poslao loptu na drugu stativu, a tamo je rezervista Gregorič odlično reagovao i preciznim udarcem pogodio željeno mesto, za 1:2.

Do kraja smo gledali opsadu gola Turske, pretili su Austrijanci, kružili sve vreme, Baumgartner je bio baš blizu u 84. minutu, Gunok je u 94. minutu na neverovatan način odbranio udarac glavom Baumgartnera iz neposredne blizine, pa Turci slave veliki uspeh i povratak u četvrtfinale Eura posle 16 godina.

Te 2008. su dogurali i do polufinala...

90+5

KRAJ MEČA!

Gotovo je! Turska je novi četvrfinalista Evropskog prvenstva. Austrija je eliminisana.

ŠTA BRANI GUNOK!!!

Nakon odličnog centaršuta na patercu je sam ostao Baumgartner koji je glavom uputio loptu ka golu Turkse, ona se odbila o zemlju ali je turski golman Gunok sjajno reagovao i odbio tu lotpu od gola.

90+3

JILMAZ U ŠANSI!

Sjajnu kontru je istrčao Jilmaz ali je sjajno odbranio golman Austrije.

90+4

Nadoknada!

Još četiri minuta imaće selkcija Austrije da pokuša da izjednači i obezbedi produžetke.

83. Minut

OFANZIVA AUSTRIJE!

Ređaju se opasni napadi Austrije, ali bez prave završnice. Sada je Baumgartner promašio glavom nebranjenu mrežu nakon greške golmana Turske. Ostaje 2:1 za Tursku.

66. Minut

GOOL!!! Gregorič smanjuje prednost

Treći gol na utakmici i to treći nakon prekida. Ovoga puta mrežu su zatresli Austrijanci, tačnije Gregorić koji je nakon odbitka, sam lako savladao Gunoka za 2:1.

59. Minut

GOOL!!! Ponovo Demiral

Merik Demiral bio je najviši u skoku nakon sjajnog centaršuta iz kornera. Zatresao je mrežu, i doneo prednost od 2:0 selekciji Turske.

51. Minut

BRANI GUNOK!

Mogao je Arnautović da se proslavi, ali i Gunok ima šta da ponudi. Sjajna odbrana.

45. Minut

Počelo je drugo polureme!

Odmah izmena u selekciji Austrije, u igru su ušli Gregorič i Pras.

45+1

KRAJ PRVOG POLUVREMNA!

Selekcija Turske vodi od drugog minuta sa 1:0 golom Demirala. Na velikom ispitu je u nastavku selekcija Austrije, koja je jedno od najvećih iznenađenja prvenstva.

40. Minut

Sporiji tempo utakmice!

Izabranici Vinćenca Montele su umrtvili igru u ovim trenucima.

25. Minut

UMALO 2:0!

Ponovo je posle kornera Gulera pokušao Demiral, ovoga puta glavom i dosta lošije nego kada je postigao gol.

19. Minut

Guler šutira sa POLA TERENA!

Video je turski fudbaler da je golman Austrije istrčao, ali nije uspeo da uputi precizan udarac.

05. Minut

NIŠTA OD GOLA ZA AUSTRIJU!

Malo je delilo Austrijance od izjednačenja.

Lopta je sve prošla u petercu, na drugoj stativi je Baumgartner probao da dođe do lopte, pre nego što su Turci otklonili opasnost.

03. Minut

ŠANSA ZA AUSTRIJU!

Gađao je Baumgartner, ali nije bio najprecizniji. Lopta je prošla jako blizu golu.

02. Minut

GOOOL!

Demiral se najbolje snašao i dovodi Tursku u vođstvo već u drugom minutu meča!

21:00

POČELO JE!

Počela je poslednja utakmica osmine finala prvenstva Evrope. Sa centra je krenula reprezentacija Austrije.

Austrija: Penc - Poš, Danso, Linhart, Emvene - Sajvald, Šmid - Baumgartner, Lajmer, Sabicer - Arnautović

Turska: Gunok - Muldur, Demiral, Bardakdži, Kadioglu - Ajhan, Juksek - Guler, Kokču, Jildiz - Jilmaz