ДЕМИРАЛ И ГУНОК ХЕРОЈИ ТУРСКЕ: Аустрија након велике борбе пакује кофере!

02.07.2024. 20:32
Austrija - Turska
Аустрија - Турска / Извор: Tanjug/AP/Thanassis Ставракис

Фудбалери Турске савладали су селекцију Аустрије са 2:1 у осмини финала првенства Европе, након велике борбе.

Херој Турске је штопер Мерих Демирал, који је био двоструки стрелац у првом и 59. минуту. Гол за Аустрију је постигао Грегорич у 67. минуту.

Аустрија је у овај дуел ушла као благи фаворит, пошто је била прва у групи Д, испред Француске, Холандије и Пољске, али су Турци одиграли сјајан меч, на крају на крилима голмана Гунока издржали велики притисак и заслужено славили.

ЕУРО 2024, осмина финала

АУСТРИЈА – ТУРСКА 1:2

Стрелци: '2, '59 Демирал, '66 Грегорич

Стадион: Ред Бул Арена (Лајпциг)

Судија: Артур Соареш Дијаш (Португал)

АУСТРИЈА (4-2-3-1): Пенц - Пош, Дансо, Линхарт (од 64. Вебер), Мвене (од 46. Прас) - Зејвалд, Забицер - Лајмер (одн 64. Грилич), Баумгартнер, Шмид (од 46. Грегорич) - Арнаутовић

ТУРСКА (4-3-3): Гунок - Кадијоглу, Демирал, Бардакџи, Мулдур - Ајхан, Јуксек (од 58. Озџан) - Јилдиз (од 78. Актуркоглу), Кокчу (од 83. Кахвеџи), Јилмаз - Гулер (од 78. Јокушлу)

Фантастично су овај сусрет отворили изабраници Винћенца Монтеле, ослабљени за "пожутелог" Чалханоглуа, и повели још пре истека првог минута.

Арда Гулер је извео корнер са десне стране, са гол-линије је лопту избацио Баумгартнер, да би се након правог "карамбола" и низа несрећних околности по Аустријанце, лопта одбила до Демирала, који ју је из петерца силовито закуцао у мрежу, за 0:1.

Аустрија је умало узвратила у трећем минуту.

Баумгартнер је тукао са ивице казненог простора, али је лопта прохујала тик поред стативе.

Наставили су Аустријанци са нападима и у петом минуту су пропустили велику шансу.

Лопта је после прекида прошла поред мноштва играча у петерцу, на другој стативи је Баумгартнер пробао да је пошаље у мрежу, али су Турци некако отклонили опасност.

Велики притисак Аустрије је трајао негде до 15. минута, а онда се Турска ослободила, разиграли су се Кокчу и Арда Гулер, тежиште игре је померено на половину ривала, а Демирал је још једном претио после прекида у 25. минуту.

Од тада па све до 45. минута се водила борба на средини терена, која је протекла без шанси.

Друго полувреме се играло по јаком пљуску, а почело је тоталном иницијативом Аустрије и колосалном приликом у 51. минуту.

Пош је пасом у празан простор "спојио са голом" Арнаутовића, али је голман Гунок истрчао, скратио угао и спречио нападача Интера да изједначи.

Само минут касније је Лајмер шутирао из добре позиције, али је Демирал одрадио сјајан посао, засметао му је у одсудном тренутку, па је лопта отишла поред гола.

И онда први напад Турака у наставку и сурова казна, сервирана на потпуно невероватан начин.

Турска је изборила корнер у 59. минуту, Арда Гулер је са десне стране упутио идеалан центаршут у петерац, а тамо је бравурозни Мерих Демирал надскочио Данса и Лихартаи главом матирао Пенца, за 0:2.

Деловало је тада да је све готово, али Аустрија се није предала и смањила је осам минута касније.

И овај погодак је дошао након корнера. Извео га је Сабицер са десне стране, Пош је главом са линије петерца послао лопту на другу стативу, а тамо је резервиста Грегорич одлично реаговао и прецизним ударцем погодио жељено место, за 1:2.

До краја смо гледали опсаду гола Турске, претили су Аустријанци, кружили све време, Баумгартнер је био баш близу у 84. минуту, Гунок је у 94. минуту на невероватан начин одбранио ударац главом Баумгартнера из непосредне близине, па Турци славе велики успех и повратак у четвртфинале Еура после 16 година.

Те 2008. су догурали и до полуфинала...

90+5

КРАЈ МЕЧА!

ШТА БРАНИ ГУНОК!!!

90+3

ЈИЛМАЗ У ШАНСИ!

Сјајну контру је истрчао Јилмаз али је сјајно одбранио голман Аустрије.

90+4

Надокнада!

83. Минут

ОФАНЗИВА АУСТРИЈЕ!

66. Минут

ГООЛ!!! Грегорич смањује предност

59. Минут

ГООЛ!!! Поново Демирал

51. Минут

БРАНИ ГУНОК!

Могао је Арнаутовић да се прослави, али и Гунок има шта да понуди. Сјајна одбрана.

45. Минут

Почело је друго полуреме!

45+1

КРАЈ ПРВОГ ПОЛУВРЕМНА!

40. Минут

Спорији темпо утакмице!

Изабраници Винћенца Монтеле су умртвили игру у овим тренуцима.

25. Минут

УМАЛО 2:0!

19. Минут

Гулер шутира са ПОЛА ТЕРЕНА!

Видео је турски фудбалер да је голман Аустрије истрчао, али није успео да упути прецизан ударац.

05. Минут

НИШТА ОД ГОЛА ЗА АУСТРИЈУ!

Мало је делило Аустријанце од изједначења.

03. Минут

ШАНСА ЗА АУСТРИЈУ!

Гађао је Баумгартнер, али није био најпрецизнији. Лопта је прошла јако близу голу.

02. Минут

ГОООЛ!

Демирал се најбоље снашао и доводи Турску у вођство већ у другом минуту меча!

21:00

ПОЧЕЛО ЈЕ!

Почела је последња утакмица осмине финала првенства Европе. Са центра је кренула репрезентација Аустрије.

Аустрија: Пенц - Пош, Дансо, Линхарт, Емвене - Сајвалд, Шмид - Баумгартнер, Лајмер, Сабицер - Арнаутовић

Турска: Гунок - Мулдур, Демирал, Бардакџи, Кадиоглу - Ајхан, Јуксек - Гулер, Кокчу, Јилдиз - Јилмаз