ROBOVI KOJI GRADE MAUZOLEJE: Šta se krije iza izgradnje velelepnih stadiona za Mundijal 2022. u Kataru? (VIDEO)
Istina je otkrivena.
Milioni radnika iz Azije pokretačka su snaga privrede u Persijskom zalivu. Neki pristojno zarađuju i uvek se iznova vraćaju, dok su drugi žrtve nemilosrdne eksploatacije.
Od kada je FIFA u decembru 2010. definitivno donela odluku da će Svetsko prvenstvo u fudbalu 2022. biti održano u Kataru, zalivska monarhija je u žiži interesovanja medija.
Listovi (naročito britanski) redovno izveštavaju o nepodnošljivim, čak ropskim uslovima na gradilištima budućih stadiona, ali i u privredi u načelu.
- Radnici u Kataru su robovi koji grade mauzoleje, a ne stadione - stoji u naslovu članka objavljenog prošle godine u britanskom listu "Indipendent". Izveštaji organizacija za ljudska prava se množe, a u Dohi polažu nade u fudbalske navijače, kojima je Svetsko prvenstvo važnije od pristojnog tretmana radnika iz Indije, Pakistana, Šir Lanke, Bengala, Sudana, Egipta, Nepala i Filipina.
Utoliko je čudnije što Katar razmatra mogućnost potpisivanja spornog Pakta o migrantima UN sredinom decembra u Marakešu. Isto važi za Saudijsku Arabiju i Abu Dabi. Po svemu sudeći, mami ih mogućnost "pranja ruku" uz malu cenu, jer pakt nije zakonski obavezujući.
LALATOVIĆ ŠOKIRAO SVE: Strateg Nišlija najavio odlazak sa klupe Radničkog... (FOTO)
Vlasti u Kataru bi, osim toga, mogle da se pozovu na izmene zakona o radu. Radnici iz Azije godinama su mogli da napuste zemlju samo uz eksplicitnu dozvolu poslodavca, a mediji su izveštavali o ljudima koje silom drže na radnom mestu, bez plate. Uprkos tome, organizacije kao što je "Amensti internešnel" konstatuju da mnogi ne dobijaju platu i žive u jezivim uslovima. "Amnesti" i "Hjuman rajts voč" govore o stotinama slučajeva zloupotreba - ne samo u Kataru, već u svim članicama Saveta za kooperaciju zemalja na obali Persijskog zaliva (Saudijska Arabija, Bahrejn, Kuvajt, Katar, UAE i Oman).
SUPERLIGA: PAOK gazi, Prijović OPET strelac (FOTO)
Tzv. "kafala" sistem, zasnovan na beduinskom običajnom pravu, prisiljava svakog stranog radnika da ima lokalnog garanta, bez koga ništa ne može ništa da uradi. Taj jemac je kod slabo kvalifikovanih radnika obično poslodavac, dok kod visokokvalifikovanih tu ulogu preuzimaju univerziteti ili ministarstva. Konkretno, za građevinskog radnika iz Bangladeša to znači da je prepušten na milost i nemilost poslodavcu.
Ukoliko je on korektan, imao je sreće, ako nije, biće mu veoma teško. Visokoobrazovani stručnjaci iz Evrope, Amerike, Australije ili Južne Afrike često putuju kući i odlično zarađuju. Neki "obični" radnici (taksisti, recepcioneri, dadilje) takođe smatraju da je posao pristojan.
Agencije za zapošljavanje ciljano tragaju za slabim, samohranim majkama, udovicama, razvedenim ženama, ili ženama čiji su muževi radno nesposobni i svesno zloupotrebljavaju njihovu slabost. Ukoliko bi Katar, Emirati ili Saudijska Arabija potpisali sporazum o migrantima, da li bi to donelo konkretno poboljšanje radnicima u Zalivu?
ABA LIGA: Crvena zvezda nastavila sa DOMINACIJOM, Zadar odrađen RUTINSKI (FOTO)
Salua Bukauit iz Centra za ljudska prava u Bahrejinu ne gaji iluzije. Bahrejn već godinama krši svako slovo međunarodnih sporazuma koje je zemlja potpisala, zatvara disidente i eksploatiše gastarbajtere, a da svetska javnost to i ne primećuje. Manama, glavni grad Bahreina, naravno, neće poštovati ni Pakt o migrantima.
Uprkos tome, pozdravila bi odluku Rijada, Katara ili Abu Dabija da potpišu sporazum, jer bi to, ako ništa drugo, omogućio pokretanje tužbi. Ključna namera Sporazuma o migrantima je zajedničko, dobrovoljno i humanističko finansiranje međunarodne migracione politike za minimalnih 20, do poželjnih 50 narednih godina.
Sve najnovije sportske vesti možete da pročitate OVDE.