РОБОВИ КОЈИ ГРАДЕ МАУЗОЛЕЈЕ: Шта се крије иза изградње велелепних стадиона за Мундијал 2022. у Катару? (ВИДЕО)
Истина је откривена.
Милиони радника из Азије покретачка су снага привреде у Персијском заливу. Неки пристојно зарађују и увек се изнова враћају, док су други жртве немилосрдне експлоатације.
Од када је ФИФА у децембру 2010. дефинитивно донела одлуку да ће Светско првенство у фудбалу 2022. бити одржано у Катару, заливска монархија је у жижи интересовања медија.
Листови (нарочито британски) редовно извештавају о неподношљивим, чак ропским условима на градилиштима будућих стадиона, али и у привреди у начелу.
- Радници у Катару су робови који граде маузолеје, а не стадионе - стоји у наслову чланка објављеног прошле године у британском листу "Индипендент". Извештаји организација за људска права се множе, а у Дохи полажу наде у фудбалске навијаче, којима је Светско првенство важније од пристојног третмана радника из Индије, Пакистана, Шир Ланке, Бенгала, Судана, Египта, Непала и Филипина.
Утолико је чудније што Катар разматра могућност потписивања спорног Пакта о мигрантима УН средином децембра у Маракешу. Исто важи за Саудијску Арабију и Абу Даби. По свему судећи, мами их могућност "прања руку" уз малу цену, јер пакт није законски обавезујући.
ЛАЛАТОВИЋ ШОКИРАО СВЕ: Стратег Нишлија најавио одлазак са клупе Радничког... (ФОТО)
Власти у Катару би, осим тога, могле да се позову на измене закона о раду. Радници из Азије годинама су могли да напусте земљу само уз експлицитну дозволу послодавца, а медији су извештавали о људима које силом држе на радном месту, без плате. Упркос томе, организације као што је "Аменсти интернешнел" констатују да многи не добијају плату и живе у језивим условима. "Амнести" и "Хјуман рајтс воч" говоре о стотинама случајева злоупотреба - не само у Катару, већ у свим чланицама Савета за кооперацију земаља на обали Персијског залива (Саудијска Арабија, Бахрејн, Кувајт, Катар, УАЕ и Оман).
СУПЕРЛИГА: ПАОК гази, Пријовић ОПЕТ стрелац (ФОТО)
Тзв. "кафала" систем, заснован на бедуинском обичајном праву, присиљава сваког страног радника да има локалног гаранта, без кога ништа не може ништа да уради. Тај јемац је код слабо квалификованих радника обично послодавац, док код висококвалификованих ту улогу преузимају универзитети или министарства. Конкретно, за грађевинског радника из Бангладеша то значи да је препуштен на милост и немилост послодавцу.
Уколико је он коректан, имао је среће, ако није, биће му веома тешко. Високообразовани стручњаци из Европе, Америке, Аустралије или Јужне Африке често путују кући и одлично зарађују. Неки "обични" радници (таксисти, рецепционери, дадиље) такође сматрају да је посао пристојан.
Агенције за запошљавање циљано трагају за слабим, самохраним мајкама, удовицама, разведеним женама, или женама чији су мужеви радно неспособни и свесно злоупотребљавају њихову слабост. Уколико би Катар, Емирати или Саудијска Арабија потписали споразум о мигрантима, да ли би то донело конкретно побољшање радницима у Заливу?
АБА ЛИГА: Црвена звезда наставила са ДОМИНАЦИЈОМ, Задар одрађен РУТИНСКИ (ФОТО)
Салуа Букауит из Центра за људска права у Бахрејину не гаји илузије. Бахрејн већ годинама крши свако слово међународних споразума које је земља потписала, затвара дисиденте и експлоатише гастарбајтере, а да светска јавност то и не примећује. Манама, главни град Бахреина, наравно, неће поштовати ни Пакт о мигрантима.
Упркос томе, поздравила би одлуку Ријада, Катара или Абу Дабија да потпишу споразум, јер би то, ако ништа друго, омогућио покретање тужби. Кључна намера Споразума о мигрантима је заједничко, добровољно и хуманистичко финансирање међународне миграционе политике за минималних 20, до пожељних 50 наредних година.
Све најновије спортске вести можете да прочитате ОВДЕ.