RAZLIKA JE MILION EVRA: Pogodite koji selektor ima veću platu - Piksi ili Kari
Kako god se okrene, fudbal i košarka ostaju najpopularniji sportovi u srpskom narodu i tako će verovatno biti bar još 100 godina, pa iz tog razloga fudbaleri i košarkaši privlače posebnu pažnju, naročito kada su finansije u pitanju.
Slično je i sa trenerima u oba sporta, ali i sa selektorima.
O plati Dragana Stojkovića Piksija, selektora fudbalske reprezentacije Srbije, dosta se pričalo u prethodnim mesecima, naročito nakon rane eliminacije naše selekcija sa Evropskog prvenstva u fudbalu.
Kao što se sećamo, Piksi je bio u centru pažnje zbog 1.400.000 evra koje prima godišnje, značajno više od recimo slovenačkog ili slovačkog selektora koji su ostvarili bolje rezultate i pre svega su njihove ekipe pokazale značajno bolju igru na šampionatu u Nemačkoj. A da ne govorimo o tome da je Stojković bio plaćeniji i od Luisa de la Fuentea, čoveka koji je predvodio Španiju do trona Starog kontinenta...
Piksi je u vreme kad je postao selektor Srbije (2021) imao samo dva osvojena trofeja u karijeri kao trener, to su japansko prvenstvo 2010. i superkup iste zemlje godinu dana kasnije. Priznaćete, ne deluje previše impresivno.
Da pređemo na "pet na pet". Svetislav Kari Pešić je u vreme drugog dolaska na klupu Srbije (takođe 2021. godina) već imao iza sebe osvojeno Svetsko prvenstvo upravo sa našom reprezentacijom, potom dva šampionata Evrope, kao i Evroligu kada govorimo o klupskoj košarci, a to je samo nekoliko najvažnijih pehara. Sakupio ih je još 17 (!) kao trener pre pomenute 2021. godine.
Dakle, iste godine je došao kada i Piksi, sa daleko više trofeja, a plata koju je dobio iznosi 400.000 evra.
Podsetimo, Pešić je u svom drugom mandatu osvojio srebro na Mundobasketu, a sada i bronzu na Olimpijskim igrama. Piksi sa druge strane jeste dva puta odveo reprezentaciju na velika takmičenja, ali oba puta smo eliminisani u grupi.
I nije realno porediti fudbal i košarku u tom čisto sportskom smislu, dva sporta su prilično različita i definitivno je različita uloga Srbije u svetskim okvirima kada pričamo o jednom i kada pričamo o drugom, međutim razlika je zaista impozantna na stranu Pešića kada govorimo o uspesima, a na stranu Piksija kad su finansije u pitanju i to pomalo bode oči.
Međutim ne bi trebalo previše da bode. Da budemo iskreni do kraja i skroz pošteni, jesu to sportovi i narodu je najbitnije da se pobedi, ali "novac pokreće svet", pa sigurno da ljudi u odelima koji rukovode savezima pre svega razmišljaju o tome. A u kasu Fudbalskog saveza Srbije se slilo 9.500.000 miliona samo od plasmana na nedavno završeni EURO, a čak 12 za učešće na Mundijalu u Kataru. Sve i da ne dodajemo bonuse, opet su to cifre sa kojima košarka ne može da se meri i u tom grmu zapravo leži zec, tj. glavni razlog razlike u platama dva srpska selektora.
"Fudbal je biznis" je istinita rečenica koju čujemo sve češće, a ako ne čujemo "sport je biznis" dovoljno često ne znači da i ona nije istinita. Još kako jeste.