РАЗЛИКА ЈЕ МИЛИОН ЕВРА: Погодите који селектор има већу плату - Пикси или Кари
Како год се окрене, фудбал и кошарка остају најпопуларнији спортови у српском народу и тако ће вероватно бити бар још 100 година, па из тог разлога фудбалери и кошаркаши привлаче посебну пажњу, нарочито када су финансије у питању.
Слично је и са тренерима у оба спорта, али и са селекторима.
О плати Драгана Стојковића Пиксија, селектора фудбалске репрезентације Србије, доста се причало у претходним месецима, нарочито након ране елиминације наше селекција са Европског првенства у фудбалу.
Као што се сећамо, Пикси је био у центру пажње због 1.400.000 евра које прима годишње, значајно више од рецимо словеначког или словачког селектора који су остварили боље резултате и пре свега су њихове екипе показале значајно бољу игру на шампионату у Немачкој. А да не говоримо о томе да је Стојковић био плаћенији и од Луиса де ла Фуентеа, човека који је предводио Шпанију до трона Старог континента...
Пикси је у време кад је постао селектор Србије (2021) имао само два освојена трофеја у каријери као тренер, то су јапанско првенство 2010. и суперкуп исте земље годину дана касније. Признаћете, не делује превише импресивно.
Да пређемо на "пет на пет". Светислав Кари Пешић је у време другог доласка на клупу Србије (такође 2021. година) већ имао иза себе освојено Светско првенство управо са нашом репрезентацијом, потом два шампионата Европе, као и Евролигу када говоримо о клупској кошарци, а то је само неколико најважнијих пехара. Сакупио их је још 17 (!) као тренер пре поменуте 2021. године.
Дакле, исте године је дошао када и Пикси, са далеко више трофеја, а плата коју је добио износи 400.000 евра.
Подсетимо, Пешић је у свом другом мандату освојио сребро на Мундобаскету, а сада и бронзу на Олимпијским играма. Пикси са друге стране јесте два пута одвео репрезентацију на велика такмичења, али оба пута смо елиминисани у групи.
И није реално поредити фудбал и кошарку у том чисто спортском смислу, два спорта су прилично различита и дефинитивно је различита улога Србије у светским оквирима када причамо о једном и када причамо о другом, међутим разлика је заиста импозантна на страну Пешића када говоримо о успесима, а на страну Пиксија кад су финансије у питању и то помало боде очи.
Међутим не би требало превише да боде. Да будемо искрени до краја и скроз поштени, јесу то спортови и народу је најбитније да се победи, али "новац покреће свет", па сигурно да људи у оделима који руководе савезима пре свега размишљају о томе. А у касу Фудбалског савеза Србије се слило 9.500.000 милиона само од пласмана на недавно завршени ЕУРО, а чак 12 за учешће на Мундијалу у Катару. Све и да не додајемо бонусе, опет су то цифре са којима кошарка не може да се мери и у том грму заправо лежи зец, тј. главни разлог разлике у платама два српска селектора.
"Фудбал је бизнис" је истинита реченица коју чујемо све чешће, а ако не чујемо "спорт је бизнис" довољно често не значи да и она није истинита. Још како јесте.