ŽENE SLAVE IGRE U PARIZU! Od zabrane da učestvuju na OI do toga da su JEDNAKE kao muškarci! Ovo se desilo PRVI put u istoriji
Prvi put u istoriji Olimpijskih igara, na najvećoj smotri sporta koja je održana u Parizu ove godine broj muških i ženskih takmičara bio je izjednačen.
Moderne Olimpijske igre prvi put su održane 1896. u Atini, žene tada nisu imale pravo da se takmiče, a prvi put su krenule već na drugim Igrama, 1900. godine, i to samo u tri kategorije – tenisu, mini-golfu i jedrenju.
Do značajnijeg porasta broja takmičarki dolazi tek 76 godina kasnije – u Montrealu, kada su petinu takmičara činile žene, a tek 1996. u Atlanti svaki treći takmičar bio je ženskog pola.
Osam godina kasnije, na Olimpijskim igrama u Atini, žene su činile 40 odsto takmičara, a na poslednjim igrama u Tokiju bilo je skoro 48 odsto takmičarki.
Upravo u Francuskoj, u Parizu, prvi put su žene i nastupile, davne 1900. godine.
Međutim, to se dogodilo protiv volje osnivača igara modernog doba Pjera de Kubertena, koji je upravo bio Francuz.
On je opisao Olimpijske igre kao "ceremonijalno slavlje muške atletike".
Žene su prvi put počele da se takmiče u plivanju 1912. a 1928. krenule su u nekim disciplinama i atletiku kao drugi ključni olimpijski sport.
Otac modernih igara, pomenuti Pjer de Kuberten je na pitanje davne 1896. godine "da li žene mogu da učestvuju" izgovorio čuveno "Mogu, neka pletu vence za pobednike".
Na svu sreću, već od sledećih Igara lepši pol je počeo da se nadmeće, a sada, po prvi put u istoriji imamo jedank broj i muških i ženskih takmičara.
Bio je to dug, mukotrpan i otežan put do jednakosti, koji je na kraju pobeđen.