ЖЕНЕ СЛАВЕ ИГРЕ У ПАРИЗУ! Од забране да учествују на ОИ до тога да су ЈЕДНАКЕ као мушкарци! Ово се десило ПРВИ пут у историји
Први пут у историји Олимпијских игара, на највећој смотри спорта која је одржана у Паризу ове године број мушких и женских такмичара био је изједначен.
Модерне Олимпијске игре први пут су одржане 1896. у Атини, жене тада нису имале право да се такмиче, а први пут су кренуле већ на другим Играма, 1900. године, и то само у три категорије – тенису, мини-голфу и једрењу.
До значајнијег пораста броја такмичарки долази тек 76 година касније – у Монтреалу, када су петину такмичара чиниле жене, а тек 1996. у Атланти сваки трећи такмичар био је женског пола.
Осам година касније, на Олимпијским играма у Атини, жене су чиниле 40 одсто такмичара, а на последњим играма у Токију било је скоро 48 одсто такмичарки.
Управо у Француској, у Паризу, први пут су жене и наступиле, давне 1900. године.
Међутим, то се догодило против воље оснивача игара модерног доба Пјера де Кубертена, који је управо био Француз.
Он је описао Олимпијске игре као "церемонијално славље мушке атлетике".
Жене су први пут почеле да се такмиче у пливању 1912. а 1928. кренуле су у неким дисциплинама и атлетику као други кључни олимпијски спорт.
Отац модерних игара, поменути Пјер де Кубертен је на питање давне 1896. године "да ли жене могу да учествују" изговорио чувено "Могу, нека плету венце за победнике".
На сву срећу, већ од следећих Игара лепши пол је почео да се надмеће, а сада, по први пут у историји имамо једанк број и мушких и женских такмичара.
Био је то дуг, мукотрпан и отежан пут до једнакости, који је на крају побеђен.