Jedna od NAJVEĆIH KATASTROFA u istoriji čovečanstva USKO je POVEZANA sa braćom Kličko (VIDEO)
Ukrajinska braća dugo vladala svetskim boksom.
Vitali i Vladimir Kličko najpoznatija su braća u istoriji boksa, a iza uspeha u "plemenitoj veštini" krije se i porodična priča. Da su vaspitavani u drugačijim uslovima verovatno ne bi postali bokserski šampioni. Po svemu sudeći, "ključ uspeha" držao je Vladimir Rodionovič Kličko, otac Vitalija (45) i Vladimira (41), ali i general vazduhoplovstva u vojsci SSSR. Naravno, u vaspitanju sinova učestvovala je i majka Nadežda, po zanimanju učiteljica. Zbog prirode posla oca, braća su rođena u različitim republikama tadašnje države. Vitali je rođen u Belovodoskoju, današnjem Kirgistanu, a Vladimir u Semipalatinsku, u Kazahstanu. Vremenom im je usađena i ljubav prema boksu, ali zbog sporta nisu zanemarili obrazovanje. Braća tečno govore nekoliko jezika, a imaju i doktorate iz sportskih nauka, a stekli su ih na Univerzitetu u Kijevu.
DŽABE PREBIO KLIČKA: Džošua ostaje bez šampionskog pojasa u IBF verziji! (VIDEO)
PONOVO OČI U OČI: Džošua i Kličko zakazali REVANŠ, od love koja im sleduje VRTI se u glavi (VIDEO)
Zanimljiva priča iz života porodice Kličko vezana je i za Černobilsku katastrofu, a veoma važnu ulogu imao je i Kličko stariji. Katastrofa u nukleanoj elektrani desila se 1986. godine, a tada je porodica Kličko živela stotinak kilometara dalje, u bazi u kojoj je general Kličko bio raspoređen. Bio je zadužen za nadgledanje operacije sprečavanja širenja nesreće.
- Naš otac bio je jedan od prvih koji je stigao na lice mesta - otkrio je Vitali za Grantland, prenosi portal 24 Sata.
Sovjetska vlada je pokušavala na sve načine da prikrije širenje detalja o nesreći, a na licu mesta su pokušavali da se ukloni radioaktivni otpad, koliko god je bilo moguće. Pomagali su i vatrogasci, radnici i dobrovoljci koji su kasnije dobili naziv "likvidatori" zbog svoje uloge. Mnogo njih je umrlo od posledica zračenja, a smatrani su herojima jer su rizikovali živote. Takvom je grupom ljudi upravljao je Vladimir Rodionovič Kličko.
- Nekoliko radnika poslano je odmah poslije eksplozije na mjesto nesreće. Morali su čistiti radioaktivni otpad koristeći gole ruke! Bacali smo olovo na reaktor sve dok nije postao potpuno zatrpan. Puno mojih prijatelja bilo je izloženo smrtonosnim dozama radijacije i oni više nisu među živima - pričao je u dokumentarcu "Kličko" otac Vladimira i Vitalija Klička.
Kasnije, i sam je postao žrtva zračenja. Preminuo je od raka limfnog čvora, 2011. godine, u 65. godini. Svoje poslednje trenutke proveo je u bolnici u Hamburgu, a nedelju uoči smrti prevezen je u Kijev gde je i umro. Tokom snimanja spomenutog dokumentarca u glasu se osećala određena količina besa prema bivšoj državi.
- Vlada je od samog početka pokušavala da sakrije istinu i umanji ozbiljnost situacije. Imali smo utisak da je sve pod kontrolom - pričao je Vladimir Rodionovič, ali su i njegova deca bila izložena posledicama katastrofe. Sin Vladimir pričao je kako je u detinjstvu došao u dodir sa kontaminiranom vodom dok je čišćenje Černobila još bilo u toku.
- Kad su se automobili i vojna vozila vraćali iz Černobila, prali bismo ih u bazi u kojoj smo živeli. Voda koju su koristili za pranje vozila, skupljala se u velike bare. Moj brat, naši prijatelji i ja igrali smo se u tim lokvama papirnatim brodićima. U ono vreme niko nije znao koliko su ozbiljni problemi oko radijacije - prepričavao je Vladimir mlađi
Kasnije je Vladimir mlađi evakuisan, iako je stariji brat Vitali odlučio da ostane u vojnoj bazi njihovog oca. Ipak, poživeo je dovoljno dugo da vidi uspeh sinova u ringu.
- Oni koji su mogli da odu, iskoristili su tu priliku. Ali, ako ste vojnik, vi jednostavno morate da obavljate dužnost - rekao je Vladimir Rodionovič koji se (na kraju se ispostavilo) žrtvovao kako bi sprečio širenje veće katastrofe.