Једна од НАЈВЕЋИХ КАТАСТРОФА у историји човечанства УСКО је ПОВЕЗАНА са браћом Кличко (ВИДЕО)
Украјинска браћа дуго владала светским боксом.
Витали и Владимир Кличко најпознатија су браћа у историји бокса, а иза успеха у "племенитој вештини" крије се и породична прича. Да су васпитавани у другачијим условима вероватно не би постали боксерски шампиони. По свему судећи, "кључ успеха" држао је Владимир Родионович Кличко, отац Виталија (45) и Владимира (41), али и генерал ваздухопловства у војсци СССР. Наравно, у васпитању синова учествовала је и мајка Надежда, по занимању учитељица. Због природе посла оца, браћа су рођена у различитим републикама тадашње државе. Витали је рођен у Беловодоскоју, данашњем Киргистану, а Владимир у Семипалатинску, у Казахстану. Временом им је усађена и љубав према боксу, али због спорта нису занемарили образовање. Браћа течно говоре неколико језика, а имају и докторате из спортских наука, а стекли су их на Универзитету у Кијеву.
ЏАБЕ ПРЕБИО КЛИЧКА: Џошуа остаје без шампионског појаса у ИБФ верзији! (ВИДЕО)
ПОНОВО ОЧИ У ОЧИ: Џошуа и Кличко заказали РЕВАНШ, од лове која им следује ВРТИ се у глави (ВИДЕО)
Занимљива прича из живота породице Кличко везана је и за Чернобилску катастрофу, а веома важну улогу имао је и Кличко старији. Катастрофа у нуклеаној електрани десила се 1986. године, а тада је породица Кличко живела стотинак километара даље, у бази у којој је генерал Кличко био распоређен. Био је задужен за надгледање операције спречавања ширења несреће.
- Наш отац био је један од првих који је стигао на лице места - открио је Витали за Грантланд, преноси портал 24 Сата.
Совјетска влада је покушавала на све начине да прикрије ширење детаља о несрећи, а на лицу места су покушавали да се уклони радиоактивни отпад, колико год је било могуће. Помагали су и ватрогасци, радници и добровољци који су касније добили назив "ликвидатори" због своје улоге. Много њих је умрло од последица зрачења, а сматрани су херојима јер су ризиковали животе. Таквом је групом људи управљао је Владимир Родионович Кличко.
- Неколико радника послано је одмах послије експлозије на мјесто несреће. Морали су чистити радиоактивни отпад користећи голе руке! Бацали смо олово на реактор све док није постао потпуно затрпан. Пуно мојих пријатеља било је изложено смртоносним дозама радијације и они више нису међу живима - причао је у документарцу "Кличко" отац Владимира и Виталија Кличка.
Касније, и сам је постао жртва зрачења. Преминуо је од рака лимфног чвора, 2011. године, у 65. години. Своје последње тренутке провео је у болници у Хамбургу, а недељу уочи смрти превезен је у Кијев где је и умро. Током снимања споменутог документарца у гласу се осећала одређена количина беса према бившој држави.
- Влада је од самог почетка покушавала да сакрије истину и умањи озбиљност ситуације. Имали смо утисак да је све под контролом - причао је Владимир Родионович, али су и његова деца била изложена последицама катастрофе. Син Владимир причао је како је у детињству дошао у додир са контаминираном водом док је чишћење Чернобила још било у току.
- Кад су се аутомобили и војна возила враћали из Чернобила, прали бисмо их у бази у којој смо живели. Вода коју су користили за прање возила, скупљала се у велике баре. Мој брат, наши пријатељи и ја играли смо се у тим локвама папирнатим бродићима. У оно време нико није знао колико су озбиљни проблеми око радијације - препричавао је Владимир млађи
Касније је Владимир млађи евакуисан, иако је старији брат Витали одлучио да остане у војној бази њиховог оца. Ипак, поживео је довољно дуго да види успех синова у рингу.
- Они који су могли да оду, искористили су ту прилику. Али, ако сте војник, ви једноставно морате да обављате дужност - рекао је Владимир Родионович који се (на крају се испоставило) жртвовао како би спречио ширење веће катастрофе.