NEZADOVOLJAN: Đoković traži VIŠE PARA od ATP-a
Novak Đoković se plasirao u četvrtfinale turnira u Brizbejnu, a nakon pobede nad Gael Monfisom, srpski as se osvrnuo na novčane nagrade koje dobijaju teniseri.
Đoković je na konferenciji za medije nakon meča odgovorio na pitanje o novčanim nagradama. Njegov stav je isti kao i stav Nika Kirjosa koji smatra da teniseri nisu dovoljno plaćeni.
- Samo ću izneti činjenicu, ovo nije moje mišljenje, a činjenica je takva da je to tačno što on kaže. Podela prihoda između upravljačkih tela u velikim sportovima, svim američkim sportovima, kao što su NFL, NBA, MLB, NHL, iznosi 50 odsto, možda i malo više, ali negde manje. Uglavnom, oko 50 odsto, dok je naša cifra daleko niža. To je tačno. Naravno, to je sve malo drugačije jer je ovo itenrnacionalni sport, igra se globalno. Podložni smo različitim pravilima i regulativama različitih zemalja, zakonima, porezima i tako dalje... - počeo je Đoković.
On je kritikovao to što ne postoji nikakva regulativa među turnirima, već svako odlučuje za sebe koliki će nagradni fond biti.
- Naravno, svaki turnir nezavisno upravlja svojom podelom nagrada. Zatim imate ATP, WTA, pa onda i Grend slemove koji su posebni entiteti i mogu da rade šta god žele. Nije lako okupiti sve u isto prostoriju i reći, u redu hajde da se dogovorimo o određenom procentu, dosta je podeljeno sve. Podela prihoda je drugačija na Grend slemovima i na turnirima iz kategorije 250, na primer, što je potpuno različito od glavnih američkih sportova gde su svi pod jurisdikcijom zakona i regulative u SAD. To je drugačije - istakao je srpski teniser.
Iako je član PTPA, on ne može da utiče ovaj problem.
- Tamo imate uniju igrača, oni očigledno pregovaraju svoje uslove unutar regulativa i zakona. Kod nas je situacija drugačija. Zapravo, jedan od razloga zašto je PTPA formira je i to da se bolje predstavljaju prava i glasovi igrača, jer mislim da to nije urađeno na zadovoljavajućem nivou sa ATP i WTA tokom godina, ja sam predsednik PTPA i već dugo vremena se zalažem za to. Već skoro 10 godina sam u savetu, znam tačno kako sistem funkcioniše. Na kraju krajeva, igrači nažalost, ne donose odluku o velikim važnim temama - izjavio je Đoković.
Srpski teniser je nastavio da govori o savetu igrača i sukobu interesa između njih i predstavnika turnira.
- Kada pogledate sistem, rekli biste da u upravnom telu ATP-a imate tri predstavnika igrača, tri predstavnika turnira, predstavnike odbora, a sada i izvršnog direktora i predsednika. tokom većine godina, predsednik je imao odlučujući glas, zar ne? Očekivali biste da će predstavnici odbora koji zastupaju igrače glasati u skladu sa odlukama saveta igrača. Međutim, to nije uvek bio slučaj. Imamo problem u tom pogledu. Imamo problem sa strukturom ATP-a, jer kao igrači imamo 50 odsto u toj organizaciji. Često dolazi do sukoba interesa između turnira i igrača, ne uvek, ali dolazi. Mi smo želeli nešto drugačije - rekao je on.
Đoković je plasmanom u četvrfinale Brizbejna zaradio pozamašnu sumu novca.
- Deo smo tog sistema i ne možemo jedni bez drugih, ali se često nalazimo u konfliktnoj situaciji. Mi želimo više novca, a oni možda ne žele da nam toliko kada je u pitanju nagradni fond. Mnogo je različitih nivoa nagrada koje treba uzeti u obzir. To nije tako jednostavno. Suština onoga o čemu je Nik pričao je tačna. Ako gledate iz generalne perspektive, procenat prihoda koji igrači dobijaju od ukupnih prihoda je daleko niži kod većine drugih globalnih sportova, posebno američkih sportova - zaključio je Đoković.