НЕЗАДОВОЉАН: Ђоковић тражи ВИШЕ ПАРА од АТП-а
Новак Ђоковић се пласирао у четвртфинале турнира у Бризбејну, а након победе над Гаел Монфисом, српски ас се осврнуо на новчане награде које добијају тенисери.
Ђоковић је на конференцији за медије након меча одговорио на питање о новчаним наградама. Његов став је исти као и став Ника Кирјоса који сматра да тенисери нису довољно плаћени.
- Само ћу изнети чињеницу, ово није моје мишљење, а чињеница је таква да је то тачно што он каже. Подела прихода између управљачких тела у великим спортовима, свим америчким спортовима, као што су НФЛ, НБА, МЛБ, НХЛ, износи 50 одсто, можда и мало више, али негде мање. Углавном, око 50 одсто, док је наша цифра далеко нижа. То је тачно. Наравно, то је све мало другачије јер је ово итенрнационални спорт, игра се глобално. Подложни смо различитим правилима и регулативама различитих земаља, законима, порезима и тако даље... - почео је Ђоковић.
Он је критиковао то што не постоји никаква регулатива међу турнирима, већ свако одлучује за себе колики ће наградни фонд бити.
- Наравно, сваки турнир независно управља својом поделом награда. Затим имате АТП, WTA, па онда и Гренд слемове који су посебни ентитети и могу да раде шта год желе. Није лако окупити све у исто просторију и рећи, у реду хајде да се договоримо о одређеном проценту, доста је подељено све. Подела прихода је другачија на Гренд слемовима и на турнирима из категорије 250, на пример, што је потпуно различито од главних америчких спортова где су сви под јурисдикцијом закона и регулативе у САД. То је другачије - истакао је српски тенисер.
Иако је члан ПТПА, он не може да утиче овај проблем.
- Тамо имате унију играча, они очигледно преговарају своје услове унутар регулатива и закона. Код нас је ситуација другачија. Заправо, један од разлога зашто је ПТПА формира је и то да се боље представљају права и гласови играча, јер мислим да то није урађено на задовољавајућем нивоу са АТП и WTA током година, ја сам председник ПТПА и већ дуго времена се залажем за то. Већ скоро 10 година сам у савету, знам тачно како систем функционише. На крају крајева, играчи нажалост, не доносе одлуку о великим важним темама - изјавио је Ђоковић.
Српски тенисер је наставио да говори о савету играча и сукобу интереса између њих и представника турнира.
- Када погледате систем, рекли бисте да у управном телу АТП-а имате три представника играча, три представника турнира, представнике одбора, а сада и извршног директора и председника. током већине година, председник је имао одлучујући глас, зар не? Очекивали бисте да ће представници одбора који заступају играче гласати у складу са одлукама савета играча. Међутим, то није увек био случај. Имамо проблем у том погледу. Имамо проблем са структуром АТП-а, јер као играчи имамо 50 одсто у тој организацији. Често долази до сукоба интереса између турнира и играча, не увек, али долази. Ми смо желели нешто другачије - рекао је он.
Ђоковић је пласманом у четврфинале Бризбејна зарадио позамашну суму новца.
- Део смо тог система и не можемо једни без других, али се често налазимо у конфликтној ситуацији. Ми желимо више новца, а они можда не желе да нам толико када је у питању наградни фонд. Много је различитих нивоа награда које треба узети у обзир. То није тако једноставно. Суштина онога о чему је Ник причао је тачна. Ако гледате из генералне перспективе, проценат прихода који играчи добијају од укупних прихода је далеко нижи код већине других глобалних спортова, посебно америчких спортова - закључио је Ђоковић.