Аутомобил вас је издао насред пута, а ви сте у СТРАНОЈ ЗЕМЉИ: Веома често се дешава, ево шта да урадите
Будите прибрани.
Ноћна мора сваког возача који је кренуо на летовање сопственим аутомобилом јесте да га ауто изда насред пута. Нарочито ако се налази у земљи у којој не говори језик и нема идеју шта да ради. Како бисте смањили могућност да се нађете у непријатној ситуацији, први и основни савет је да одржавате аутомобил, редовно обављајте мали и велики сервис аутомобила.
ОВО ВЕЋИНА ВОЗАЧА РАДИ, А ЈАКО ЈЕ ОПАСНО: Погрешне навике током вожње
РЕШАВАЊЕ НЕДОУМИЦЕ: Чему служе и из ког разлога има толико "ЛЕЖЕЋИХ ПОЛИЦАЈАЦА" на коловозу?
СЦЕНЕ ИЗ ПРЕСТОНИЦЕ: Вози ауто у вредности стана, а ПЕШКИРОМ КРИЈЕ таблице
На путу вас може задесити широк распон ситуација. Од тога да се аутомобил једноставно не понаша како треба, да потпуног отказа система и губитка контроле над возилом.
Уколико сте на ауто путу и осетите у току вожње да нешто не функционише како ваља, пробајте да стигнете до неког искључења. Било да је у питању пумпа, ресторан, мотел и слично.
Пробајте да установите у чему је проблем. Можда је у питању само олабављен кабл акумулатора или прегорео осигурач. Ако сте сам свој мајстор кад су у питању аутомобили, то вам може бити од велике користи, али вероватно није време да се суочите са озбиљнијим проблемом, јер немате сав потребан алат.
Обратите пажњу ако сте возили већ неко време, јер се мотор сигурно угрејао. Будите врло пажљиви док радите испод хаубе. Не пипајте хладњак или остале цеви у близини. Не пипајте блок мотора док се не охлади.
Ако нисте вични са аутомобилима, подигните хаубу и упалите сигурносну сигнализацију. То је показатељ осталим возачима да имате одређени проблем и можда ће се неко зауставити да вам помогне.
Уколико мислите да не можете да стигнете до искључења:
- одвезите аутомобил у зауставну траку – немојте нагло да скренете, јер тиме много ризикујете;
- упалите сигурносну сигнализацију – многи возачи греше тако што одмах изађу из аутомобила, обавезно прво упалите сва четири мигавца пре него што изађете;
- обуците безбедносни прслук – најбоље је да изађете видљиви другим возачима, зато је боље да сигурносни прслук држите на дохват руке уместо у гепеку;
- поставите сигурносни троугао 100 – 150 метара иза аутомобила.
Немојте да радите на аутомобилу у зауставној траци, позовите полицију или шлеп службу. Можда вам делује као да имате довољно простора, али није ретко да изађете из аутомобила и померите се уназад да видите где ћете ставити дизалицу и не приметите да вам је стопало у саобраћајној траци…
У најгорем случају, ако сте на путу са две траке и аутомобил вас изда на кривини, склоните га са пута по било коју цену. Макар га отерали у јарак. Боље је да платите шлеповање, него да угрозите безбедност надолазећих возача и притом уништите аутомобил.
Шта ако вам ауто стане у левој траци?
Још једна критична ситуација је ако сте у левој траци на ауто-путу. Овде секунде могу да буду разлика између живота и смрти. Упалите сигурносну сигнализацију, извадите прслук (не облачите га још) и изађите са возачеве стране и станите иза централне банкине.
Ако видите да има доста празног простора на путу. Пробајте да ставите сигурносни троугао док се крећете иза банкине. Није лоше да због оваквих ситуација имате код себе бакљу којом бисте показивали на доле да би успорили надолазећи саобраћај.
Станите на неких 70 метара пре аутомобила, јер ако станете испред неко ко налети на аутомобил може да га претвори у пројектил. Тек тада можете да позовете помоћ.
Кога позвати у другој земљи?
У оваквим ситуацијама је осигурање помоћи на путу од користи. Шта је помоћ на путу?
Има више организација које нуде помоћ на путу, било да је то државна организација попут Ауто Мото Савеза или приватних осигуравајућих друштава.
Подразумеване услуге се разликују од пружаоца услуге, али помоћ на путу углавном подразумева:
- Покушај поправке на лицу места;
- Шлеповање аутомобила до оближњег сервиса;
- Обезбедђење смештаја за власника уколико аутомобил мора да преноћи;
- Чување аутомобила;
- Транспорт возача до сервиса.
Иако помоћ на путу звучи одлично, у реалности се може показати проблематично. Уговори често садрже "ситна слова" на које треба обратити пажњу. Добро се распитајте пре него што се одлучите да купите ову услугу од неке организације.
Ако нисте корисник ове услуге позовите Ауто мото савез своје земље, а већина хитних служби у иностранству користи број 112.
Локални ауто механичари?
Наравно, још једна опција је да ризикујете са локалним ауто механичарима. Можда и успете да тако решите проблем, али добро искомуницирајте све услове, како не би дошло до непријатног изненађења код плаћања.
Ако ни механичари не могу да ураде ништа, можете да пробате да организујете транспорт аутомобила до своје земље. Да ли ћете у те сврхе ангажовати камион, воз (Солун у Грчкој) или некога ко се бави увозом аутомобила, избор је на вама.
Најбитније је да о свему овоме размишљате пре него што кренете на летовање или неко друго путовање. Проверите у каквом је стању аутомобил и размислите добро о куповини осигурања помоћи на путу.