ОТКРИВЕНО ДА ЛИ ЈЕ ПОЈАС У КОЛИМА БЕЗБЕДАН ЗА ТРУДНИЦЕ: Стручњаци показали да је ЈЕДНО сигурно, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
Тојотин тим открио је да ли су појасеви у аутомобилима безбедни за труднице.
Тојотин тим, састављен од четири жене и једног мушкарца, утврдио је крајем 2022. године да се труднице не осећају увек сигурнима када користе сигурносне појасеве у аутомобилима, због тога што они другачије приањају на њихова тела. Одлучили су проверити може ли се то променити.
НОВИ ПРЕДЛОГ ЗАКОНА О САОБРАЋАЈУ: Ово би могло многима да олакша вожњу, ЕВО О ЧЕМУ СЕ РАДИ
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ И НЕ НАСЕДАЈТЕ: Продавац аутомобила вам ово НИКАД НЕЋЕ РЕЋИ, а веома је важно
МУП ПРАТИ И ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ: Клинац се бахатио за воланом и КАЧИО НА ИНСТАГРАМ, па БРУТАЛНО КАЖЊЕН
- Изненадила ме погрешна перцепција да сигурносни појасеви нису сигурни за труднице - рекла је Џулиана Саид, инжењерка дизајна каросерије у Toyota Мотор North Америца (ТМНА) R&D.
- Неки су их чак избегавали да их користе. Идеја је била да покажемо да су појасеви сигурни и да истражимо могућности за даљња побољшања - додала је.
Када су Саид и њене колеге почеле разматрати проблем, наишли су на неочекиване изазове. Било је ограничених истраживања о учинковитости сигурносних појасева код трудница или њихових беба. Додатно, тржиште је било препуно непроверених сигурносних уређаја.
Али највећи изазов који треба променити раширено (и погрешно) уверење међу трудницама и њиховим породицама да сигурносни појасеви нису сигурни за фетус током судара. То је уверење толико уврежено да неке труднице возе без појаса.
Права истина је да су данашњи сигурносни појасеви сигурни за труднице. Када се правилно вежу, статистике показују да су труднице с појасом много сигурније у судару од оних које га нису везале. Али развила се лажна прича да они могу повредити нерођену децу у несрећама.
Саид и њен тим почели су сарађивати с фирмом Collaborative Safety Research Центер (ЦСРЦ) у Ann Арбору, у Мичигену. ЦСРЦ је склопио уговор са Универзитетом Британске Колумбије које има приступ специјализованом строју за магнетску резонанцу, дизајнираном за мапирање анатомија свих врста облика тела у седећем положају. Вођа истраживања у ЦСРЦ-у, Џејсон Халман, кренуо је са својим тимом осмишљавати будуће дизајне.
- Сигурносне појасеве дизајнирамо помоћу стандардизованих лутки и процеса. Не постоји стандардизована лутка за труднице, нити су доступни стандардизовани алати посебно за процену сигурности трудница. Стога индустрија нема јасно разумевање како би будући сигурносни појасеви могли боље да заштите труднице или фетусе током судара - појаснио је Халман.
ЦСРЦ ће израдити компјутеризовани, тродимензионални модел трудних тела, и то не само једно тело, већ више њих у разним фазама трудноће. Уз боље информације у будућности, до којих ће се долазити, примера ради, помоћу виртуалних трудних лутака за тестирање судара, истраживачи ће моћи доносити боље закључке.