ТРЕБА ЗНАТИ: Ево зашто "дизелаши" имају већи обртни моменат од бензинаца (ВИДЕО)
Мистерија решена...
Код обичних аутомобила тај број досеже до око 6.000, док у аутомобилима који се користе у тркама Формуле 1 стижу и до вртоглавих 19.000 обртаја у минуту.
Брисаче уништавају мраз, лед и снег – како им помоћи?
САМО ДЕЦЕНИЈУ И ПО: Замена ЛЕД СИЈАЛИЦА папрено кошта
НЕВЕРОВАТАН ДОГАЂАЈ У БЛИЗИНИ ГРАНИЦЕ СА МАЂАРСКОМ: Мало је фалило да дође до саобраћајне несреће (ВИДЕО)
Обртни момент код аутомобила се често наглашава. Ипак, многи се питају шта је то уствари и који је разлог да дизел мотори имају већи обртни момент него бензински?
Обртни момент је сила која покреће аутомобил. Он се рачуна као производ силе и крака на кога та сила делује, што значи да мотори који имају дуже клипове уједно имају и већи обртни момент. Сила гура клип и на тиме делује на радилицу у мотору, па се на тај начин ствара обртни момент.
Он зависи и од притиска у цилиндру, који је код модерних турбодизелаша око 20 бара док је код бензинских мотора упола мањи. Ово у коначном исходу значи да возачи дизела имају на располагању знатно већи обртни момент при знатно нижем броју обртаја.
Да би сав потенцијал бензинског мотора могао да се искористи, он би требало да ради у високом броју обртаја. Код обичних аутомобила тај број досеже и преко 6.000 у минуту, док, на пример, у аутомобилима који се користе у тркама Формуле 1 досежу и вртоглавих 19.000 обртаја у минуту.
Код новијих дизел мотора, пре свега турбодизелаша, развија се много већи обртни момент и то у подручју обртаја који се највише користи, односно између 2.000 и 3.000 обртаја у минуту.
Дакле, оно што је најбитније код дизел мотора, када говоримо о обртном моменту, је чињеница да они развијају много већу снагу у средњем подручју обртаја. Зато ти мотори имају одлична међуубрзања, а могу да се возе у већем распону брзина у једном одређеном степену преноса и то без промене брзине (степена преноса).
Дизел мотори развијају своју највећу вредност код средњих и нешто виших обртаја мотора. Након што прође ову фазу, обртни момент спорије пада него што брзина окретања расте, што значи да расте снага мотора. Када су обртаји високи, а обртни момент почне да опада, мотор је достигао своју највећу снагу па у том тренутку она почиње опадати.
Управо код дизел мотора тај пад снаге је израженији и боље може да се примети због тога што постоји регулатор довода горива који нагло прекида довод, како не би дошло до неконтролисаног окретања због кога би мотор могао да се уништи.
Турбодизел мотори имају највећи обртни момент у ширем подручју обртаја, што значи да и у том ширем подручју обртаја развијају највећу снагу, а како не би дошло да квара изазваног механичким и топлотним преоптерећењем, код модерних турбодизел мотора уграђује се вентил познат као - вејстгејт (wastegate).
Сврха вејстгејт вентила је ограничавања притиска како не би дошло до "пренабијања" и усмерава део отпадних гасова ван турбине директно у издувни систем. На тај начин се нагло "сече" обрног момента, чиме се објашњава његова највећа вредност у ширем подручју обртаја.
На крају остаје питање: Шта је боље за свакодневну вожњу?
Многи ће се сложити да су бољи аутомобили са већим обртним моментом. Зашто?
Наиме, мотори који имају већи обртни момент нуде еластичнију вожњу, односно вожњу са мањом потребом за честом променом брзина. Такође, ако вам је потребно возило којим ћете превозити терет, боље је оно са већим обртним моментом, јер је он основна карактеристика мотора за овакве намене.