МОЖЕТЕ ОТИЋИ И У ЗАТВОР АКО НЕ ПЛАТИТЕ ПАРКИНГ КАЗНУ: Најгоре пролазе возачи који не ураде ово
Обавештење не стиже свима, а ко не плати казну на време озбиљни награбуси.
Један од већих проблема у Београду јесте проналазак места где је дозвољено паркирање. Услед тога бројни возачи своје "љубимце" паркирају где не смеју, а онда доживе стрес кад им стигне казна.
НЕ ВИЂА СЕ СВАКИ ДАН: Шта бисте урадили да вас задеси овако нешто на паркингу? (ВИДЕО)
НИЈЕ ПАМЕТНО ДА ВАМ АУТОМОБИЛ ПРЕКО ЗИМЕ СТОЈИ НА ПАРКИНГУ: Ево шта се прво квари ако га месецима не возите
ВОЗАЧИ, ПАЗИТЕ: Почиње контрола просечне брзине и на магистралама - КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ
Међутим, многи се шокирају кад сазнају да треба да издвоје 25.000 динара, неретко не само својом грешком. Неки чак плате и више од 30.000 динара или добију коверту којом су обавештени да им се новчана казна замењује затворском.
- Пре неколико месеци ми је стигло обавештење на посао да ми иде административна забрана на плату. Обавештена сам да ће ми бити скинуто више од 30.000 динара. Доживела сам шок и у првом тренутку уопште нисам знала о чему је реч. А, онда сам видела да се ради о казни за паркинг - започела је разговор за портал Мондо Ј. Д. (29) из Београда.
Како је објаснила, толику казну је добила, јер се није одазвала на први, ни на други позив. Међутим, према њеним речима, она никад позив није ни добила.
- Пре него што ми се ово десило нисам ни знала да казна од 5.000 динара може да "нарасте" на 25.000. У мом случају је била још већа, јер су ангажовани извршитељи. Највећи проблем је што ја ниједан позив нисам добила. Никакво обавештење од поштара нисам добила и то чак два пута - навела је саговорница.
Ј. М. (40) из Београда испричала је да је први пут казну због непрописног паркирања добила пре око годину и по дана. На папиру је писало да мора да плати 25.000 динара.
- Размишљала сам где сам паркирала кад сам добила толику казну. Кад сам гуглала видела сам да је толика казна у случајевима кад се возило остави на зеленој површини, пешачком прелазу или шинама. Била сам сигурна да ту никад нисам паркирала аутомобил - поделила је своје искуство.
С обзиром на то да је знала да никад свој аутомобил не би паркирала на поменутим местима, одлучила је да се обрати запосленима у Комуналној милицији.
- Тад су ми објаснили да ми је толика казна, јер се нисам одазвала на први позив. Добила сам казну од 25.000 динара, не зато што сам непрописно паркирала, већ зато што се нисам јавила кад ми је први пут послато обавештење. Била сам затечена. Заиста нисам знала да следи кажњавање пошто нисам одговорила на први позив - закључила је она.
Како Мондо незванично сазнаје из Комуналне милиције, Београђани који су "ухваћени" због непрописног паркирања добијају прво обавештење да треба да се плати казна или да се доставе подаци ко је возило паркирао у случају да то није учинио власник.
- Поштар је у обавези да два дана заредом покуша да достави обавештење власнику на "руке". Уколико никог не затекне код куће, након два покушаја, онда треба да остави обавештење о покушају уручивања у поштанско сандуче - објаснили су у овој служби.
Адвокат Озрен Словић испричао је да људи неретко добијају коверту у којој се наводе да треба да иду у затвор, јер нису платили казну коју им је послала Комунална милиција.
Из Заштитника грађана објашњавају да власници возила који добију обавештење да треба да плате 25.000 динара имају могућност да искористе расположива правна средства и да уложе приговор.