КОШТАЋЕ ВАС ПАПРЕНО - Ево КАКО морате ОЧИСТИТИ аутомобил од СНЕГА, иначе следе ВИСОКЕ КАЗНЕ
Немојте да вас мрзи.
Када нас хладно време са снегом изненади и температура за неколико сати падне за десет степени и више, возачи неретко забораве да пре укључивања у саобраћај морају да отклоне снег са својих возила и очисте залеђена стакла, јер им у супротном, прети новчана казна.
![gume](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/03/gume.jpg?itok=x0R6P-V4)
ПАО ЈЕ СНЕГ И НЕ МОЖЕТЕ ДА СЕ ПОКРЕНЕТЕ СА ПАРКИНГА? Ево решења приликом шлајфовања гума
![parkirani automobili](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/12/05/profimedia-0124739160.jpg?itok=to52XGSN)
МОЖЕ ВАС МНОГО КОШТАТИ: Ово никако НЕ СМЕТЕ да радите ЗИМИ пре него што ПОКРЕНЕТЕ аутомобил
![automobili zimi](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/386616/kola-sneg.jpg?itok=CnrKaMym)
ВЕОМА ВАЖНО: Ово НИКАКО НЕ СМЕТЕ оставити у колима током зимских ноћи!
Кад падне снег или температура оде у минус многи возачи су у проблему да "одмрзну" и очисте своја возила. А ако то не ураде и крену аутомобилом негде, а на прозорима, крову, хауби или таблицама још има снега или леда, ризикују и казну од 5.000 динара, односно од 6.000 до 18.000 динара ако због тога дође до незгоде у саобраћају.
Из Агенције за безбедност саобраћаја наводе да аутомобили који се у саобраћај укључе са неочишћеним стаклима или нагомиланим снегом на крову, али и са неочишћеним светлима, ретровизорима, регистарским таблицама или сензорима, не само да представљају опасност по безбедност у саобраћају, већ је то и прекршај којим је прописана новчана казна.
Наиме, дешава се да снег или лед при наглом кочењу склизну на ветробранско стакло или да, ако је у питању аутобус или камион, падне на неки од аутомобила поред или иза. У најбољем случају, све се заврши пуцањем шофершајбне, а у најгорем може доћи и до слетања с пута.
Према Закону о обавезном осигурању у саобраћају ("Сл. гласник РС", бр. 51/2009, 78/2011, 101/2011, 93/2012 и 7/2013 – одлука УС) осигуравајуће куће могу од власника аутомобила чије возило је узроковало незгоду да траже пуну надокнаду, а да то некада могу да буду и милионски износи.
Дакле, иако чишчење аутомобила по температурама испод нуле никоме није омиљени вид јутарње гимнастике наша препорука је да ипак изађете из куће пар минута раније, упалите аутомобил и очистите снег док се мотор загреје. Нешто што никако не бисте требали да урадите како би скратили овај поступак је да полијете аутомобил врућом водом јер топло-хладни шок може оштетити стакла и лак, а може доћи и до поновног замрзавања.