Средите климу пре него што почну врућине! Ево шта може да вам се деси ако ЧЕКАТЕ "ПОСЛЕДЊИ ДАН"...
Како кажу у бројним сервисима, иста прича се понавља сваке године...
Не чекајте да почну паклене врућине или још горе, не чекајте неколико дана пред одлазак у Грчку да бисте позвали сервис за климе.
Како кажу у бројним сервисима, иста прича се понавља сваке године, пише сајт Половни аутомобили.
Шта може да се деси ако чекате „последњи“ дан?
Више потенцијалних проблема:
1) Заказаће вам долазак за неколико недеља или за више од месец дана
2) Доћи ћете у сервис у заказано време, али чекаћете знатно дуже пошто је можда код претходног аутомобила искрсао неочекивани проблем
3) Одложиће вам заказани термин зато што се можда неки радник разболео, морао да отпутује и слично
Зато саветујемо да већ сада почнете да размишљате о клима уређају у свом аутомобилу и да одмах средите проблем уколико утврдите да нешто није у реду. Међутим, није лоша идеја ни да одете у сервис превентивно, пошто тако можете да предупредите скупе кварове.
Многи примете да нешто није у реду са климом тек када почну озбиљније врућине. Тад појуре у сервис за ауто климе, али тамо наиђу на гужву. Мајсторима из сервиса Ауто Климе Дарко поставили смо неколико питања.
Због каквих симптома возачи долазе и шта су најчешћи кварови?
Обично долазе због недостатка фреона. На 1. месту жале се на слабије хлађење, па се испостави да је проблем недостатак фреона. Затим се додавањем фреона, уља и УВ боје у систем сређује тај проблем, али се након 10-ак дана проверава уз помоћ посебне лампе да ли и где цури фреон.
Уколико цури, испостави се да обично цури негде на хладњаку или цреву. Наравно, може и на првом прегледу да се утврди да је неисправан компресор. Наиме, ако приликом првог доласка муштерије напунимо фреон и испостави се да компресор не ради, онда се углавном ради ремонт компресора.
Да ли компресор може да цркне због недостатка фреона?
Да, компресор може да цркне због недостатка фреона, јер захваљујући фреону системом кружи уље које подмазује компресор, а компресор се и хлади фреоном.
Како продужити животни век клима уређају?
На сваке 2 године требало би да се обави редован сервис, који подразумева замену уља у компресору и пуњење фреона.
Али такође треба и између тих сервиса долазити на контролу која је у већини сервиса бесплатна - ту се проверава да ли је дошло до губитка фреона и генерално функционисање климе.
Саветујемо да се клима пали једном недељно и када није потребно хлађење како би проциркулисало уље кроз читав систем. Поред подмазивања компресора, уље помаже и да заптивне гумице дуже трају и боље заптивају, што је нарочито корисно код старијих аутомобила.
Пре заустављања возила, односно пре краја пута, требало би 5 минута раније угасити климу, а вентилатор окренути на најјаче и отворити прозоре како би се просушио испаривач и смањила могућност стварања разних микроорганизама на њему.
Такође, треба избегавати да се клима пали у вожњи при високом броју обртаја. Идеално је да се клима упали када је ауто у леру.
Не чекајте дан или два пре одласка на море да бисте поправили климу
На овај проблем скрећу пажњу и у ауто клима сервису Хеком. Разумеју да возачи не желе зими и на пролеће да дају новац за сервисирање или поправку клима уређаја.
Међутим, због изненадне навале муштерија, сервиси који се баве клима уређајима физички нису у стању да се максимално посвете сваком аутомобилу.
Радници су преоптерећени, морају да раде брже него иначе, раде много сати преко стандардног радног времена, а то све може да доведе до грешака у обављању посла – колико год сервисер био професионалан, искусан и педантан. Умор једноставно чини своје.
Превенција може да уштеди много новца
Озбиљан преглед подразумева, између осталог, проверу количине фреона, стања компресора, стања хладњака и слично, па се на основу стања читавог система муштерији препоручују даљи кораци.
Када дође до квара због нередовног одржавања климе, возачи се углавном изненаде када чују колико ће поправка да кошта. А тај квар је могао да се спречи редовним сервисом или провером.
Иначе, редован сервис би требало да се ради сваке 2 године, а провера која је у већини сервиса бесплатна обавља се између редовних сервиса.
Уштедите себи време и новац, али и поштедите се и нервирања. Не чекајте врућине – проверите и средите климу на време.