Која земља ЕУ предњачи по броју електричних пуњача, а где смо ту ми?
Чак четвртина свих пуњача за електричне аутомобиле налази се у Холандији.
Ова држава има убедљиво најразгранатију инфраструктуру пуњача, са 37.037 места за допуну батерија на електричним аутомобилима, показују подаци Европског удружења произвођача аутомобила (АЦЕА).
На другом месту је Немачка са 27.549 пуњача, а трећа Француска са 24.850 пуњача
На дну табеле су очекивано балканске земље, чланице ЕУ, Румунија (125), Бугарска (108) и Грчка, са изненађујуће малим бројем јавних пуњача - свега 50.
Што се тиче ex-YU држава, које су део Европске уније, Словенија може да се похвали са 540 пуњача, а Хрватска са 569.
Треба напоменути да, услед све динамичнијег ширења инфраструктуре пуњача у ЕУ, ове бројке треба донекле узети са резервом, с обзиром да се број пуњача у развијеним европским земљама повећава чак и на дневном нивоу.
Скандинавски пример за углед
Европска земља у којој су електрични аутомобили најзаступљенији, Норвешка, није ушла у ову статистику јер није чланица ЕУ.
Према подацима које је недавно објавио сајт statista.com број пуњача у овој скандинавској држави прешао је 16.000.
Иначе, у Норвешкој је регистровано преко 400.000 електричних и плуг-ин хибридних возила (чије се батерије такође могу допунити на пуњачима).
Када је реч о експанзији електричних аутомобила, Норвешка се често користи као пример за углед. Не без разлога.
У септембру 2020. је чак 61,5 одсто свих нових продатих аутомобила у тој земљи било на струју. То представља значајан скок у односу на 2019. када је 42,4% испоручених нових аутомобила користило електричну енергију као једино погонско гориво, преноси Ројтерс.
Овај податак је охрабрујући за владу Норвешке која је зацртала да до 2025. у потпуности обустави продају аутомобила са моторима на фосилна горива.
Где се ту налази Србија?
Број пуњача за електричне аутомобиле у нашој земљи се процењује на тридесетак, према подацим са сајта иене.еу.
Углавном се налазе у Београду и ближој околини, а 5 станица за брзо пуњење постављено је још пре пар година на локацијама дуж Коридора 10.
Исти извор наводи да у Србији је регистровано свега око 150 електричних возила.
Према подацима сајта Половни аутомобили, у 2020. је порасла понуда половних електричних возила, па је почетком године било оглашено 30-ак ових аутомобила.