Који је поступак са НАДЛЕЖНИМА, када вам РУПА НА ПУТУ искриви фелну, поцепа гуму или најправи још већу штету?
Многи возачи не знају да имају право на одштету ако оштете гуму, фелну или ако дође до неке веће штете због налетања на ударну рупу.
Шта ако ми се искриви или пукне фелна када точак упадне у ударну рупу? Шта ако страда нешто друго, много скупље?
Многи возачи не знају да имају право на одштету ако оштете гуму, фелну или ако дође до неке веће штете због налетања на ударну рупу, пише сајт Половни аутомобили.
Можете да добијете одштету због ударне рупе
Уколико је штета настала због рупе на путу, имате право да вам се та штета надокнади. Али није све тако једноставно.
Морате да испратите процедуру и да прикупите што више доказа које ћете искористити на суду уколико дође до тога да морате да тужите одговорне.
Како иде процедура?
Ако пређете преко ударне рупе и посумњате да је дошло до неког оштећења треба одмах да се зауставите.
Подразумева се:
- одмах упалите сва 4 мигавца
- паркирајте на безбедном месту (уколико ауто може и даље да се креће)
- изађите из аута обуците рефлектујући прслук
- сви путници такође нека изађу и стану на безбедно место
- Не желите да се неко закуца у ваш ауто док ви и ваша породица седите у њему.
Уколико морате да ауто оставите на коловозу пошто немате где да га уклоните или ауто није у возном стању, обавезно ставите троугао како бисте упозорили друге возаче.
Троугао се поставља на удаљености не мањој од 10 метара у насељу и не мање од 50 метара ван насеља.
Тек након што сте учинили све што можете да спречите да друго возило налети на ваш ауто - позовите полицију.
Док чекате полицију узмите телефон и сликајте место догађаја из што више углова, нарочито оштећења на аутомобилу и рупу која је изазвала оштећења.
Видео снимак такође може да буде веома користан доказ.
Сликајте и саобраћајне знакове уколико могу да буду од значаја, као нпр. знакове за ограничење брзине. На пример, ако је ограничење било 80 км/х, при тој брзини није баш лако да на време приметите и избегнете ударну рупу.
Ове слике и видео снимци могу да буду изузетно корисни као доказ на суду уколико будете принуђени да поднесете захтев преко суда за накнаду штете против фирме надлежне за одржавање путева.
Сведоци су такође веома корисни на суду, без обзира да ли су били са вама у аутомобилу или су видели „инцидент“ са стране.
Када дођу полицајци, они треба да сачине записник. Полицајцима објасните како је тачно настала штета – односно да је штета настала због рупе на путу или неке друге „неправилности“ на путу.
Затим идете у осигуравајућу кућу чију полису обавезног осигурања имате. Проценитељ осигуравајуће куће процењује штету и сачињава записник о оштећењу.
Уколико ауто није у возном стању, проверите са осигуравајућом кућом да ли њихов проценитељ може да дође у ауто-сервис у којем ћете поправити ауто или на неку другу локацију, како не бисте неколико пута плаћали шлеп-службу.
Следећи корак - уз полицијски записник и записник о оштећењу из осигуравајуће куће подносите захтев за одштету предузећу које је задужено за одржавање пута на којем је дошло до оштећења вашег аутомобила.
Обавезно приложите и све друге доказе које имате (задржите оригинале), као и рачуне за друге пратеће трошкове изазване тиме што ауто због оштећења изазваног ударном рупом више није био у возном стању. На пример, рачун који доказује колико сте платили шлеп службу уколико сте је користили.
Приложите и предрачун из сервиса у којем ћете обавити поправку или рачун уколико вам је ауто био неопходан, па сте га већ поправили.
Важно - пре подношења захтева контактирајте предузеће од којег тражите одштету како бисте детаљно проверили шта све од документације и доказа треба да поднесете и у којем облику.
Тражите да вас детаљно упуте у читаву процедуру – нпр. да ли је потребна очитана саобраћајна дозвола или лична карта, фотокопија записника и слично. Тако ћете себи уштедети и новац и време.
Којем предузећу се подноси захтев за одштету?
Захтев се подноси предузећу које је задужено за одржавање пута на којем сте оштетили аутомобил.
А која су предузећа задужена за одржавање путева?
Градске, односно локалне улице и путеве одржавају локална путарска предузећа.
Нпр. у Београду надлежно је ЈП „Путеви Београда“ (контакт), а управљач је ЈКП „Београд пут“ (www.beogradput.rs). У Новом Саду ЈКП „Пут Нови Сад“ (www.jkpput.rs). То можете да проверите и у локалној самоуправи (градска управа, општина...).
У случају да је до оштећења дошло на ауто-путу, магистрали или регионалном путу, можете да контактирате ЈП Путеви Србије (0800/111-104, www.putevi-srbije.rs).
Шта ако одбију да вам надокнаде штету?
Уколико предузеће задужено за одржавање пута на којем сте оштетили ваш ауто одбије да надокнади штету, следећи корак је жалба управљачу пута.
Управљач пута је:
а) За улице и локалне путеве - локална самоуправа
б) За државне путеве - ЈП Путеви Србије
Шта ако ни жалба не помогне?
Тада можете само да преко суда захтевате накнаду штете од управљача пута.
Тешко је проценити колико ће суђење да траје, али уколико имате довољно јаких доказа, требало би да добијете на суду и да вам се исплати одштета.
Шта кажу надлежни?
Подсећамо да је 21. октобра 2021. на РТС-у гостовао главни инжењер ЈКП „Београд пут“, господин Иван Ђокић, који је тада рекао да у случају да због рупа на путу дође до оштећења на возилу, да се штета може наплатити и да је процедура лака.
Изјавио је да возачи у 100% случајева успевају да наплате штету, односно добију одштету.