Кола на сунцу? Уме да буде паклено, али ево пар савета
На великим врућинама у аутомобилу жива у термометру може да скочи и за неколико десетина степени Целзијусових. Будите опрезни и прочитајте како можете да сачувате хладовину у свом аутомобилу.
Чим температура пређе 30 степени, боравак у нерасхлађеном аутомобилу је неподношљив, нарочито ако сте били паркирани на сунцу, а после неколико сати треба да кренете у вожњу. Тада можете само да се срушите од врућине, јер жива у термометру може да се попне и за чак више десетина степени Целзијусових.
Из тог разлога, упозоравамо да никако не остављате децу или кућне љубимце у закључаном аутомобилу.
А ево и како да одржите хладовину у ауту, нарочито ако немате климу.
Избаците ствари
Врућина може неповратно да оштетити ЦД-ове, електронске направе и мобилне телефоне, музичке плејере, играчке. Ако поједине ствари ретко користите у ауту, оставите их у кући, а неопходне држите у гепеку.
Паркирајте у хладу
Можда паркирањем испод стабла ризикујете да се прљавштина или птичји измет нађу на вашем крову или на прозорима, али ће вам бар бити пријатније и подношљивије. Ако хладовине нема „ни на мапи“, оставите ауто тако да сунце директно удара у задњи прозор, никако на ветробранско стакло. Тако ћете избећи екстремно загревање предњих седишта и волана.
Ветробрански сунцобран
Ветробранским сунцобраном заштитићете унутрашњост возила од најјачих сунчевих зрака. Врућина неће нестати, али ће свакако бити мања и подношљивија. Осим тога, ови сунцобрани доприносе бржем расхлађивању аутомобила након што се укључи клима.
Заштита на бочним стаклима
Ове "направе" врло добро штите задња седишта и децу од врућине. Такође, успевају и да колико-толико смање температуру. Нажалост, само луксузнији аутомобили у стандардној опреми имају заштитне "ролетне".
Хладна кожа
Кожна седишта и волан могу да се загреју до те мере да изазову озбиљне опекотине. Да бисте то избегли, потребно је да на седишта ставите пешкире или неки заштитни материјал. Управо то ће спречити први контакт с врелим седиштима.
Врелину волана ублажићете тако што ћете на комад крпе сипати мало воде и обрисати управљач. Такође, добра је ствар имати и флашу са распршивачем пуну воде. Иако ће вода можда одмах испарити, директно ће смањити високу температуру. Након само неколико прскања, волан, мењач и метални делови вратиће се на нормалну температуру.
Пазите се појасева
Иако звучи банално, металне копче сигурносних појасева могу се загрејати до екстрема, толиких да могу проузроковати опекотине. Зато ваља припазити при стављању појасева, поготово деци. И у овом случају ће помоћи распршивање воде или брисање копчи мокром крпом неколико пута заредом.