Колико је потребно да се украде Тесла? У питању су секунде (ВИДЕО)
Тесла није једини произвођач који има проблем са овом врстом крађе, оне се углавном спроводе хватањем сигнала са даљинских кључева, али очигледно се и мобилни телефони показују рањивим.
Стручњак за безбедност NCC групе, Султан Касим Кан, успео је да хакује и откључа Тесла Модел Y за само десет секунди. Учинио је то уз помоћ лаптопа, повезаног релејног уређаја и мало знања из програмирања.
Коришћење релејног уређаја може бежично да премости сигнал између аутомобила и паметног телефона власника (који делује као даљински кључ), што доводи до тога да возило мисли да је телефон у домету возила, иако може бити стотинама метара или чак километрима далеко.
Напад се заснива на хаковању мобилног телефона, али може да ради и са даљинским кључем, који је заснован на Bluetooth ултра ниској потрошњи енергије (БЛЕ).
Процесом може управљати неколико лопова. Један ће поставити мали релеј повезан на Интернет негде где власник борави (кафе, ресторан...). Када су власник и мобилни телефон/кључ у домету релеја, другом лопову треба само неколико секунди да се одвезе.
Компанија Тесла није једини произвођач који има проблем са овом врстом крађе, оне се углавном спроводе хватањем сигнала са даљинских кључева, али очигледно се и мобилни телефони показују рањивим.
Амерички произвођач је 2018. увео опцију под називом ПИН-то-дриве која, ако је активирана, делује као додатни безбедносни систем за спречавање крађе. Али питање је колико и овај систем помаже..