КОРИСНО: Ево шта на вашем аутомобилу можете поправити сами
Лепо је знати...
Како се тренутно налазимо у незавидној ситуацији и одлазак код мајстора није идеално решење, ево шта све можете поправити и сами.
Наравно да је важно да умете да замените одређене ствари на аутомобилу, али све и да то не умете да изведете постоје професионалци који ће то урадити уместо вас.
Сада када мајстори нису доступни због ванредне ситуације, одређене ствари бисте морали да одрадите сами, а ево списка неколико њих које заправо и можете урадити:
УПРКОС ПАНДЕМИЈИ: Волво креће са производњом електричног модела Полестар 2
ТОТАЛНИ ХИТ: Нема ветробранско стакло, а не квари фризуру (ВИДЕО)
КО БИ РЕКАО: Најпродаванији модел за месец фебруар био је РЕНО КЛИО
Можете заменити точак
Једна од најважнијих ствари коју возачи прву иначе и науче, јесте мењање гума.
То зна да буде и ноћна мора, поготово када вам се деси ноћу на непрегледном делу пута, а ево занимљивог видеа који вам може помоћи приликом замене гума.
Притисак у гумама
Уколико су вам гуме добро напумпане то ће смањити и потрошњу горива, а и продужиће век трајања вашим пнеуматицима.
Сувише низак притисак погоршава све возне карактеристике возила, на пример стабилност и управљивост, а утиче и на неравномерно хабање гума. Премало напумпани пнеуматици су лоши како у погледу безбедности и потрошње горива тако и са аспекта века трајања пнеуматика.
Кад је пнеуматик превише напумпан, у контакту са путем је мањи део његове површине. То изазива брже и неравномерно хабање, а осим тога пнеуматик не обезбеђује максимално пријањање, због чега возач може да има проблеме у контроли над возилом и при кочењу.
Стручњаци саветују да у погледу правилног притиска у пнеуматицима поштујете препоруке произвођача возила наведене на етикети или плочици која се налази у близини возачевих врата, на поклопцу резервоара за гориво или у приручнику за употребу возила.
Све од 1.8 до 2.4 бара се толерише, а на новијим аутомобилима ће вас ионако упозорити сигнална лампица.
Покретање аутомобила кабловима
Дакле, сви знају да "плус" иде на "плус", а да "минус" иде на "минус". Не треба бити Ајнштајн да би повезао ове ствари.
Када се два аутомобила искључе, а каблови исправно повежу, тада се мотор упали и сачека се негде око пет минута како би се акумулатор напунио.
О овим стварима се мора добро водити рачуна, пошто би у случају погрешног повезивања каблова могло да дође до кратког споја, па и пожара.
А то нико не жели...
Замена брисача
Замена брисача није никаква наука иако се врло лако може десити да не приметите да су вам се метлице истрошиле.
Они искуснији могу да их замене већ за неколико минута, али уз правилно упутство вам неће требати дуже од 15 минута за исти такав посао. Није баш идеално, али барем вам неће требати помоћ.
Прво се стари брисачи скину, ако је прикључак у облику слова Ј, односно У, брисач је у већини случајева само стављен на адаптер. Уколико имате модернији прикључак, вероватно ћете само притиснути језичак.
Сада треба бити опрезан. Када склоните брисаче пред вама ће остати само "рука", али, проблем је што ће ту остати опруга и уколико се рука брисача истргне и удари по стаклу, постоји вероватноћа да ће оно да прсне.
Уколико је све одрађено колико треба, само треба пратити упутства са кутије и посао је завршен и потребно је проверити да ли брисачи раде.
На ветробранско стакло нанесите мало течности за чишћење ветробранског стакла и неколико пута укључите брисаче.
Провера течности
Течности као што су моторно уље, уље за кочнице, течност за малопре поменуте брисаче и расхладна течност (нпр. антифриз) јесу животна снага сваког аутомобила.
Да бисте проверили ове течности, морате бити донекле упознати са својим мотором, па би било пожељно добро погледати упутства које сте добили уз аутомобил.
Ту ћете пронаћи информације како правилно пратити ниво течности и колико се често то треба урадити.
Користан савет, увек пустите мотор да се охлади пре него што почнете проверу.