На данашњи дан почео је да се производи легендарни "Фића" (ВИДЕО)
Са фабричке траке погона "Застава" у Крагујевцу 18. октобра 1955. године сишао је први од 923.487 аутомобила Застава 750.
Аутомобил који се појавио у тренутку снажног индустријског развоја Југославије, прављен је по лиценци Фиата, по коме је и добио надимак - "Фића", пише дневни лист Данас.
Био је обожаван због своје економичности, па га је могао приуштити и просечан грађанин. Поред грађанства, "Фићу" су користиле и државне службе – полиција, поште, домови здравља и други.
Све је почело након изласка земље из Другог светског рата. Новоформирана Федеративна Народна Република Југославија је убрзано кренула у индустријализацију али су стандард и куповна моћ грађана и даље били веома ниски.
Без обзира на то, државно руководство је размишљало о производњи путничких аутомобила. Међутим, да би фабрика пословала одрживо, процењено је да мора да произведе и прода бар 10.000 аутомобила годишње. Како је то деловало немогуће, оправданост пројекта је доведена у питање.
Војни врх је, у то време, за своје потребе, од предузећа "ВТЗ" у Крагујевцу затражио да откупи лиценцу за производњу возила Јееп Willys Оверланд, и то су била прва возила која су састављана у Застави, још 1953. године.
Касније је, на апел руководства "Заставе", упркос тензијама које је Југославија имала са Италијом а које су се огледале у Тршћанској кризи, држава одлучила да, ако већ Трст није наш, можда би "Фића" могао да буде. Започети су преговори са Фиатом а водио их је инжењер Бранко Николић.
Након четири месеца мукотрпних преговора, постигнут је, под велом тајности, коначан договор и 1954. године почела је монтажа, прво војног теренског возила Фиат АП-55, познатог и као Кампањола а затим и путничких возила Фиат 1400 БЈ и Фиат 1100 Б.
Осамнаестог октобра 1955. свакодневница у Југославији је промењена јер је у крагујевачкој "Застави" направљен аутомобил Застава 750. Први примерак имао је свега 23 коњске снаге, а последњи, произведен 1985. године испоручивао је 27 КС и дан данас се чува у музеју "Застава".
Продаја није јењавала ни када су се појавили доста бољи аутомобили, а "Фића" је доживео светску популарност. Укупно је у свету произведено готово пет милиона примерака овог аутомобила, од тога највише у фабрици у Торину 2.695.197, у "Застави" 923.487, у Шпанији 814.926, Аргентини 304.016, у Немачкој 172.000 и у Чилеу око 12.000 аутомобила.
"Фића" је био симбол времена у ком је готово свако могао да купи нешто што је у том тренутку представљало изузетан капитал, али и симбол просперитета једне земље, која је бринула о обичном, радном човеку, тако што му је пружила могућност да себи и својој породици приушти економичан аутомобил по приступачној цени.