НЕ ИГРАЈТЕ СЕ! У Србији тек свако ТРЕЋЕ дете у сигурносном седишту!
Зашто?
Резултати истраживања које је спровела Агенција за безбедност саобраћаја у протеклој години показују да се појас у путничким возилима користи, али само на предњим седиштима. Више од 78 одсто возача, односно 71 одсто сувозача се везује. Радује податак да је проценат везаних возача највећи од 2013. године, када је Агенција почела са овим истраживањима.
Оно што је свакако за критику јесте коришћење појаса на задњем седишту, где овај сигурносни додатак користи само 11 одсто путника.
ПРЕТЕРАНО ЈЕ: Volkswagenovi трошкови око дизелгејта прелазе СВЕ ГРАНИЦЕ
Што се тиче најмлађих путника, приказани резултати су и за критику и за похвалу. Наиме, свест родитеља расте па је прошле године око десет одсто више малишана вожено у сигурносним седиштима. Међутим, тек се свако друго дете млађе од три године вози у посебном седишту.
Тај проценат је још гори у категорији од 3-12 година, где се само 27 процената деце вози на прописан начин.
Колико је битан сигурносни појас, говори и податак да је у току 2017. године 60 одсто учесника у саобраћају, који су изгубили живот на домаћим путевима, није било везано у тренутку саобраћајне незгоде.
- Везивањем појасева на предњим седиштима смањује се ризик од смртног исхода за 50 одсто, а на задњим за 75 одсто - рекао је Дамир Окановић, директор Српског комитета за безбедност саобраћаја.
Како би се овај проценат смањио, полиција је ових дана појачано контролисала управо употребу појаса у вожњи.
Што се тиче коришћења појаса у аутобусима, он као да не постоји за возача и сувозача. Само 11 одсто возача аутобуса и испод пет одсто сувозача се везује.