НЕВЕРОВАТНО: Зашто СРБИ мисле да боље возе када попију?
Јако је опасно...
Од почетка године у Србији је из саобраћаја искључено око 50.000 возача због вожње у алкохолисаном стању, а међу њима је више од 1.700 возача управљало возилом у стању потпуне алкохолисаности.
Протекле недеље припадници Управе саобраћајне полиције спровели су појачану контролу саобраћаја. Владимир Вида из Управе саобраћајне полиције рекао је да је за седам дана откривено 2.800 возача који су управљали возилом под дејством алкохола.
Од почетка године у Србији је из саобраћаја искључено око 50.000 возача због вожње у алкохолисаном стању. Али, то није све: међу њима је више од 1.700 возача управљало возилом у стању потпуне алкохолисаности.
ОТКРИЛИ СПЕЦИФИКАЦИЈЕ: Знају се подаци о Џиповом новом хибриду
САМО ОВАКО НЕ: Ако вучете приколицу будите веома опрезни, да не прођете ОВАКО
Прошле недеље припадници Управе саобраћајне полиције спровели су појачану контролу саобраћаја која је, као део Мреже саобраћајних полиција Европе коју чини 29 земаља, била усмерена на контролу вожње у алкохолисаном стању и под дејством психоактивних супстанци.
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, мајор полиције Владимир Вида из Управе саобраћајне полиције, рекао је да је у току претходне недеље спроведна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на октривање, процесуирање прекршаја управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци.
Према његовим речима, то је друга акција ове врсте која је спроведена ове године на нашим путевима и за седам дана откривено је 2.800 возача који су управљали возилом под дејством алкохола, 45 који су управљали под дејством наркотика, а задржано је 550 возача у службеним просторијама зато што су управљали возилом под дејством алкохола вишим од 1,2 промила.
Како каже мајор Вида, мера здржавања је добра мера за већину возача и они не желе да им се то искуство понови.
Законом о безбедности саобраћаја на путевима, прописана је казна за управљање возилом под дејством алкохола од 10.000 динара, у фиксном износу за оне мање количине, - па до 120.000, односно 140.000 - кумулативно изречена са казном затвора од 30 до 60 дана за вредности преко два промила - што је законом дефинисано као насилничка вожња.
При томе за сваку количину алкохола одређен је број казнених поена и заштитна мера забране управљања.
-Законом о обавезном осигурању је прописано да уколико возач управља возилом под дејством алкохола - он остаје без права на осигурање, што значи у пракси ако се догоди саобраћајна несрећа када учествује неко скупље возило штета, односно новац који треба да плати за поправку може вишеструко да премаши ове казне затвора-, објаснио је Вида.
-Убудуће ће саобраћајна полиција у захтевима за покретање прекршајног поступка иницирати меру обавезног лечења тих возача-, рекао је Вида.