НИЈЕ ПРОПУСТ, АЛИ... Електрични аутомобили су бешумни и то је ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ! (ВИДЕО)
Мораће да га решавају.
Сва возила на електрични и хибридни погон која се продају у САД мораће од 2020. да буду опремљена спољним звучницима који ће емитовати одређени звучни сигнал при малим брзинама, како би се пешаци упозорили на њихов наилазак.
Погледајте ОВДЕ како је једна жена ујела саобраћајца.
Поред тога што не загађују ваздух у околини у којој се крећу, возила на електрични погон благотворно делују и на чуло слуха, с обзиром на то да су веома тиха, а при малим брзинама практично су бешумна.
Иако значајно доприносе смањењу загађења буком у великим градовима, електроаутомобили са друге стране представљају и потенцијалну опасност по пешаке, који их не чују, нарочито када се крећу брзинама до 30-ак км/х. Овај недостатак препознат је као проблем неколико година раније, када су најпре хибридни, а затим и електрични аутомобили почели да се појављују на улицама у све већем броју.
Америчке власти стога су прописале да од септембра 2020. сва возила која за погон користе електромотор (било да су хибридна или чисто електрична), морају да до брзине од 30 км/х емитују јасан, константан и довољно јак звук којим ће пешаке, бициклисте и слепе особе упозорити да на свој наилазак. Брзина од 30 км/х узета је као гранична јер после тога чак и електрични аутомобили почињу својим кретањем (звук услед котрљања точкова, струјања ваздуха...) да генеришу довољно буке да их пешаци могу чути.
Један од веома заступљених произвођача електричних аутомобила на тржишту, јапански Nissan, сугерисао је да је довољно да се овај звук емитује само до брзине од 20 км/х, али америчка Национална агенција за безбедност саобраћаја (НХТСА) није усвојила овај предлог.
Иако је реч пре свега о безбедносном проблему, којим су потенцијално угрожени људски животи, и овог пута се водило рачуна о материјалним трошковима. Као један од аргумената за увођење новог прописа наведено је да ће инсталирање звучника произвођаче аутомобила на годишњем нивоу у САД коштати око 40 милиона долара, док су бенефити смањења саобраћајних незгода и трошкова лечења повређених процењени на чак 250-320 милиона долара.
НХТСА је такође проценила да су шансе да пешак буде повређен од стране електричног или хибридног возила тренутно за 19 одсто веће него да му повреде нанесе аутомобил са мотором са унутрашњим сагоревањем.