НОВИ ЗАКОН У ГРЧКОЈ МУЧИ СРПСКЕ ТУРИСТЕ! Возачи две врсте возила морају бити на опрезу!
Срби су на муци због новог закона у Грчкој за електрична возила.
Прецизно се информисати где на путу којим се крећете постоје пуњачи за електричне аутомобиле, односно, бензинске станице на којима се може купити плин. Добро израчунати колико вам времена треба до следећег пуњача или пумпе, и коначно да ли ти "извори" постоје тамо где вам је крајња дестинација. Али сада још једно - израчунати да ли је батерија на 40, односно резервоара за гас на 50 одсто попуњености са колико смете на трајект!
То су основни савети за све будуће туристе из Србије који желе у овој сезони да летују у Грчкој, односно, на неком од њених острва, а до којег желе да стигну сопственим превозом - ако су то електрични аутомобили, односно, они који уместо бензина или дизел горива користе гас.
У држави која је у самом врху омиљених дестинација туриста из Србије и до које велики број њих стиже својим аутомобилом, наиме, на снагу је ступио нови закон тамошњег Министарства поморства који се односи на електрична, хибридна и друга возила на алтернативна горива као што су течни или природни гас и која користе услуге трајекта или бродова током путовања.
Закон, наравно, важи за сва острва у Грчкој до којих саобраћају трајекти и бродови, па тако и за она која најчешће посећују домаћи туристи као што су Тасос, Крф, Кефалонија...
Ако се на броду запали батерија електричног возила гашења пожара - нема!
Донет је, како објашњава стручњак за електрична возила Велимир Јеремић, због безбедности, односно, због смањивања ризика од самозапаљења пре свега батерија које користе електрични аутомобили, а опција гашења пожара у том случају на бродовима или у авионима - не постоји!
- Јер, батеријска возила имају проблем са својим температурним менаџментом, с обзиром на то да су батерије изузетно осетљиве на влагу и нагло загревање или хлађење, а до самозапаљења може доћи посебно брзо уколико постоји и још неки квар. У случају да се то догоди у неком превозном средству као што је брод или авион, ту једноставно нема гашења. А већ смо били сведоци таквих пожара, узрокованих самозапаљењем батерије у електричном возилу, када су бродови готово седам дана горели на отвореном мору - објашњава Јеремић.
Саговорник подсећа да су такви пожари могући и на "земљи", а не само у ваздуху или на води, с обзиром на то да се такав случај догодио пре три месеца у Лутону у Енглеској, у аеродромској гаражи, где је после паљења једног електричног возила дошло буквално до колапса целе металне конструкције, пошто метал не трпи високу температуру до које је довео пожар.
Како батерију подесити да не буде преко 40 одсто пре уласка на трајект
Према новом закону у Грчкој, када је у питању "напуњеност" електричних аутомобила, они пре укрцавања на брод или трајект не смеју бити напуњени више од 40 одсто укупног капацитета. Због тога, намеће се кључно питање како да њихови возачи да ниво батерије оптимално темпирају?
Велимир Јеремић одговара да контрола нивоа батерије у тим возилима није проблем, пошто свако од њих има уграђен софтвер који стално показује стање и ниво батерије. Проблема друге врсте, међутим, и те како има.
- Јер, на пример, да би био сигуран да ће да се укрца на трајект, возач електричног аутомобила ће да батерију испразни до нивоа од 20 одсто. Али, шта ће се десити ако дође на острво на којем нема пуњача? Тако да овај закон, практично, нашим путницима на неко грчко острво намеће доста планирања. Пре свега, да се добро информишу о целој рути пута, где успут имају пуњаче, као и да ли они постоје на крајњем одредишту. Морају, дакле, направити такав итинерер да им ниво батерије буде између 20 и 80 одсто капацитета, пошто не ваља да ниво падне испод 20, али није добро ни да буде виши од 80 одсто јер пуњење до 100 одсто траје дуго. Дакле, да добро знају где постоји пуњач, колико има километара до њега, колико им треба времена да стигну да не падну испод 20 одсто и допуне до, на пример, 40 одсто, а да ипак непосредено пре укрцавања буду испод тог прописаног нивоа батерије - прецизира Јеремић.
Возачима на плин ће за обрачун требати још више математике
У Србији је, у овом случају срећом, мањи број возача електричних, али далеко више њих управља аутомобилима који користе течни и природни гас. А нови закон грчког Министарства поморства каже да они неће моћи на трајект или брод ако су им резервоари напуњени преко 50 одсто укупног капацитета.