ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ, КАЗНЕ СУ УЖАСНО ВИСОКЕ: Шта све снимају саобраћајне камере?
Ево шта дешава кад вас сниме у прекршају.
Сигурно сте приметили да су "никле" нове камере по целој земљи, а да ли знате на шта тачно обраћају пажњу?
Поред тога што саобраћајне камере снимају да ли београдски возачи користе сигурносни појас и мобилни телефон у току вожње, као и да ли су прекорачили дозвољену брзину или не, такође, од 10. фебруара се снима и пролазак на црвено светло.
МНОГИ ОВО РАДЕ, А НЕ ЗНАЈУ ДА СУ КАЗНЕ ПАПРЕНЕ: Уколико вас полиција заустави, мораћете да платите високу казну
(ФОТО) ОТВОРИТЕ ХАУБУ И ЗАТЕКНЕТЕ ОВО! Обавезно проверите ПРЕ НЕГО што упалите ауто - исход може бити УЖАСАН
ОВО СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Уобичајено је код "ДИЗЕЛАША", али у последње време је почело да се примењује и код "БЕНЗИНАЦА"
Камере, које су постављене испред раскрсница или пешачких прелаза на којима је саобраћај регулисан семафорима, помоћу одговарајућег софтвера детектују возила која прођу семафор на знак црвеног светла и аутоматски бележе видео-снимак учињеног прекршаја. Након сачињеног видео-материјала, возачу на кућну адресу стиже позив да у року од осам дана достави потпуне и тачне податке о идентитету лица које је учинило ту врсту прекршаја. Такође, уколико возилом у том тренутку није управљао власник, он је дужан да достави оверену писану изјаву на основу које се на неспоран начин може утврдити које лице је управљало возилом у време направљеног прекршаја.
Како камере хватају нерегистована возила?
Све нове камере које је компанија Huawei инсталирала по налогу МУП-а и локалних самоуправа, ради унапређења система видеонадзора и безбедности грађана, опремљене су и софтвером за препознавање регистарских ознака на возилима.
Када неко возило прође поред камере, она скенира и прочита број, а посебан софтвер га упореди са такозваном "црном листом" на којој се налази списак свих возила којима су истекле регистрационе налепнице, извађен из полицијске базе података. Кад дође до укрштања, односно поклапања регистарских ознака, такво возило се аутоматски издваја. Тада оператер још једном проверава податке и штампа позив са фотографијом, на којој се види да нерегистровано возило учествује у саобраћају. Заједно са тиме, власнику снимљеног возила се шаље и прекршајни налог којим му се даје могућност да у року од 8 дана плати само половину предвиђеног износа казне. На тај начин, практично без икаквог ангажовања припадника Саобаћајне полиције на улицама, лако могу да се открију сви они који возе нерегистрована возила ако макар једном прођу неком раскрсницом покривеном камерама.
Какве су казне?
За пролазак возила на црвено светло семафора, односно за незаустављање возила испред пешачког прелаза који је регулисан семафорима, Законом о безбедности саобраћаја на путевима прописана је новчана казна у вредности од 20.000 до 40.000 динара, наводило се у ранијем саопштењу МУП-а. Такође је прописана и казна затвора у трајању до 30 дана, шест казнених поена и заштитна мера забране управљања моторним возилом у трајању од најмање три месеца.
"Власници или корисници возила требало би да се јаве, јер у супрутном чине чине прекршај из члана 330 Закона о безбедности саобраћаја на путевима за које је приписана већа новчана казна", рекао је Радивојевић. Додао је да је ситуација иста и за све друге прекршаје, па је због тога, каже, поштовање овог закона важно због безбедности возача и сувозача, али и осталих ученсика у саобраћају.