ВАЖНО ЗА ВОЗАЧЕ Да ли ће "Око соколово" осим бахатих "паркирача" ускоро почети да лови и бахате возаче?
"Рад система би могао да се искомбинује са технологијом препознавања лица и да прати возаче када разговарају телефоном док возе, спавају за воланом или обављају било какво сумњиво кретање..."
Недавно уведена технологија провере непрописно паркираних возила у најпрометнијим београдским улицма, прозвана "Око соколово", управо је, чини се, добила своју много усавршенију верзију, која ће бахате возаче моћи да "хвата" и у вожњи, али и да педупреди њихову насилничко понашање у саобраћају.
Тако би технологија препознавања регистарских таблица возила, у блиској будућности, могла да постане главно средство у борби против бахатих возача, чију ће непрописну вожњу моћи да препозна пре него што се проблем и појави.
Тим информатичара са аустралијског Универзитета Едит Кован, из Перта, Универзитета Малезије и Универзитета у Мелбурну, конструисао је аутоматизовани систем за детекцију регистарских таблица возила.
Нова технологија је заснована на вештачкој интелигенцији и неуралним мрежама, препознавање таблица тестирано је на возилима на малезијским аутопутевима. Резултати су показали су да је примена нове технологије изузетно прецизна и брза у поређењу са постојећим методама, што отвара нове могућности у њеној практичној употреби на улицама и путевима.
Вођа тима научника доктор Шамс Ислам тврди да су брзина и ефикасност нове технологије нешто што ће заиста спровести револуцију у начину на који се надгледа и контролише саобраћај.
- По први пут имамо технологију која сасвим успешно може да идентификује регистарске табилце у свим условима, чак и при слабом светлу и веома јакој киши, и да потом обради податке и прикаже резултате за само неколико секунди. Рад система би могао да се искомбинује са технологијом препознавања лица, како би потом могао да прати возаче када разговарају телефоном док возе, спавају за воланом или обављају било какво сумњиво кретање. Детектовање ризика у реалном времену омогућило би властима да реагују пре него што се инцидент догоди.
На свакој слици који систем сними идентификован је одређени део таблице. Потом су битни детаљи из сваког снимка "извучени" и употебљени за тренирање вештачке неуралне мреже, како би могла да идентификује карактере на самој таблици, преноси Techxplore.
Доктор Ислам наводи да су досадашњи системи који користе технологију компјутерског вида увек били, мање или више, ограничене употребљивости, будући да су доста спорији и недовољно прецизни, и истиче да да су он и његови сардници пронашли начин да "избалансирају те две супротстављане потребе".