Оптужени Теслин радник: "Нисам саботер, већ узбуњивач"
На мети Илона Маска.
Бивши радник Тесле, којег је Илон Маск оптужио за саботажу, тврди да је својим поступцима само желео да укаже на неправилности у раду фабрике у којој је запослен.
Директор Тесле оптужио је почетком седмице једног запосленог техничара за обимну саботажу компаније. Маск је навео да је у питању велика завера у којој је дотични радник променио кодове Теслиног оперативног система производње под лажним налогом. Он је такође предао трећој страни огроман број изузетно осетљивих компанијских података, тврди Маск. Запослени је ухваћен и испитан, а наводно је саботирао Теслу јер није унапређен иако сматра да је то заслужио.
У међувремену, огласио се и "оптужени" Мартин Трип тврдећи да он није никакав саботер, већ да је узбуњивач који указује на лоше поступке у раду компаније.
Трип је од октобра 2017. радио у Теслиној Гигафабрици у Невади, у којој се производе погонске батерије за електроаутомобиле, а отпуштен је ове недеље.
Маск је такође најавио да је компанија против Мартина Трипа поднела тужбу пред федералним судом. У тужби се наводи да је запослени током интерне истраге признао да је хаковао Теслин производни оперативни систем и да је предао неколико гигабајта података трећој страни. Трип је у изјави за CNN то негирао, наводећи да је се компанија окомила за њега зато што је био узбуњивач који жели да обавести јавност о неправилностима у Тесли.
"Нисам хаковао њихов систем, а подаци које сам прикупљао били су такве природе да сам морао са њима да изађем у медије", објашњава Трип.
Он тврди да је Тесла у аутомобиле Модел 3 који су већ испоручени купцима инсталирао оштећене погонске батерије, да је износио нетачне податке о броју произведених возила и да је фабрика неправилно одлагала потенцијално опасан отпадни материјал.
Трип даље наводи да он као техничар у фабрици није имао приступ системима за које у Тесли кажу да их је саботирао.
У Тесли, са друге стране, за бившег запосленог кажу да је имао лош радни учинак на послу и да је био бесан зато што је распоређен на другу радну позицију, уместо да буде унапређен. Трип је све ове тврдње негирао.
Ко је у читавој овој причи у праву и шта је од свега истина, требало би да се расветли на предстојећем судском процесу. Подсећамо, Илон Маск сумња да је у питању много већи проблем него што се на први поглед види, јер постоји "дуга листа организација које желе да Тесла умре". Међу њима Маск је пре свега истакао трговце акцијама на Вол Стриту који се "кладе" у пад вредности акција компаније Тесла на берзи.
Осим оптужби за саботажу, Маскова електронска пошта која је процурила у јавност указује и на мањи пожар на једној од три Теслине производне линије, а који је описан као "чудан инцидент који је тешко објаснити". Маск сматра да је инцидент могао бити само случајан догађај, али је цитирао чувеног бизнисмена и инжењера Ендруа Гроува који је изјавио да "само параноични могу да преживе".