Овај део често прескачете када перете ауто, а не би требало, нарочито ако сте пушач
Један од разлога слабије видљивости из аутомобила може да буде дувански дим, који доводи до стварања масних наслаге на стаклима...
Добра видљивост је један од главних предуслова безбедне вожње, па је зато важно да метлице брисача без остатака уклањају кишне капи, снег и друге нечистоће са ветробранског стакла.
Шта се, међутим, дешава са прозорима? Иако нису толико значајани за безбедност вожње, и они би свакако требало да буду довољно очишћени и прозирни да се кроз њих може гледати.
Један од разлога слабије видљивости кроз сва стакла је пушење у ауту, пошто дувански дим доводи до стварања масних наслаге на стаклима. Међутим, иако је то код пушача израженије, и шофершајбна у возилима којима се не возе пушачи ће бити "невидљиво" прљава.
Реч је о веома танком слоју прљавштине, који се ствара на стакленим површинама и који није видљив оком. Он често буде примећен тек када стакло очисти, па тада можете да схватите колико је видљивост боља.
Танак слој прашине не представља велики проблем када је видљивост у саобраћају добра, али ноћу и по лошем времену може да предстваља опасност, да доведе до смањења видљивости и немогућонсти распознавања ситуације испред вас на већим раздаљинама.
Да бисте елиминисали овај потенцијално опасан фактор у вожњи, важно је да у колима имате средство за чишћење ветробраних стакала и крпу или мањи пешкир, којима ћете пребрисати и очистити стакло са унутрашње стране пред дужу вожњу.
Уместо професионалног средства за чишћење прозора може да вам послужи и обично кућно средство за прање стакала. Наквасите крпу средством, па затим добро пребришите ветробран и сва остала стакла у кабини вашег аутомобила.
Стакла је нарочито важно брисати изнутра ако је унапред најављено лоше време и смањена видљивост на путевима, а ви планирате да кренете на пут, као и ако сте пушач.