Ове недеље мењамо гуме! Ево зашто је то важно и како да избегнете гужве код вулканизера
Неки возачи се одлучују да задрже зимске гуме на точковима још неко време како би избегли гужве код вулканизера, али то не би требало радити
Пошто смо, у викенду иза нас, прешли на летње рачунање времена, пред нама је пролећна недеља у којој наше четвороточкаше "будимо из зимског сна". А, по Закону о безбедности саобраћаја, обавеза употребе зимских гума престаје 1. априла.
Уколико сте од оних возача који "прескачу" зиму, и који да првим снегом престају да возе до пролећа, имаћете мање посла око припреме аутомобила.
Тачније, ако шаре летњих гума вашег аутомобила имају прописану дубину од 1,6 милиметара, остаје вам само да проверите притисак ваздуха у гумама, као и стање акумулатора и течности мотора, и спремни сте за вожњу.
Међутим, ако сте ипак возили током зимских месеци, мораћете ових дана са посетите вулканизера. Знајући како ствари код нас функционишу, могу се очекивати гужве, због чега су неки вулканизери одлучили да уведу заказивање, како се не би, због мера заштите од ширења корона вируса, у радионицама стварале гужве.
Неки возачи се, управо због тога, одлучују да задрже зимске гуме на точковима својих аутомобила још неко време, па да код вулканизера оду када "први талас" замене прође.
И поред тога што Закон није толико строг у случају вожње са зимским гумама по топлом времену, као што је код зимске вожње са летњим пнеуматицима, она се, из више разлога, не препоручује.
Зимске гуме морају да имају шаре дубине 5 милиметара, већи број "блокова" газећег слоја и синих ламела, који заједно доприносе њиховој већој еластичности и бољем пријањању за подлогу на ниским зимским температурама.
Међутим, зимске гуме дебљег газног слоја, по топлом времену, више пријањају за подлогу него летње, па се тако брже и више загревају, а самим тим и уништавају.
Осим тога, између тврђих летњих и мекших зимских гума постоји разилика у перформасама, која се најлакше уочава приликом кочења и код потрошње горива, које су лошије ако се гуме не замене. Такође, зимске гуме се по топлом времену стварају непријатну буку током брже вожње.
Дакле, летње гуме су тврђе од зимских и боље подносе високе температуре. Самим тим, безбедније су за вожњу по топлом времену.
Вулканизери препоручују да се летње гуме пуне азотом, који је гушћи од ваздуха, па ће се гуме на температурама изнад 30 степени Целзијуса мање грејати.
Зато, пре замене гума проверите да ли ваш вулканизер увео заказивање или га, свакако, позовите да бисте утврдили када је најбоље да дођете да замените гуме. А будући да је ове недеље најављено лепо време, код вулканизера може отићи и пре 1. априла како бисте избегли гужве.
Претпостављамо да сте, пре стављања зимских гума, обележили која се гума где налазила. Вулканизери често саветују да предње гуме стављају назад, а задње напред, или да се гуме мењају унакрст, како би се равномерно хабале.
Без обзира на то, замолите свог вулакнизра да погледа ваше летње гуме и процени која би гума требало да се монтира на који точак.