Пет ЈЕДНОСТАВИХ ПРАВИЛА за чување ЛЕТЊИХ ГУМА ЗИМИ, којима ћете још и УШТЕДЕТИ НОВАЦ
Да бисте били сигурни да ће ваше летње гуме бити у савршеном стању када их на пролеће будете поново монтирали, потребно је да се придржавате ових неколико савета...
Вероватно сте, у последњих недељу дана, већ заменили летње гуме зимским, или сте сачекали да приођу гужве, па ћете то урадити ових дана, али је свакако важно да знате како да правилно, до априла следеће године, одложите летње пнеуметике.
Да бисте били потпуно сигурни да ће летње гуме бити у савршеном стању када их на пролеће будете поново монтирали на точкове, потребно је да се придржавате следећих неколико савета како их не бисте оштетили и направили себи непотребан трошак.
Пет правила за одлагање летњих гума зими
- Пре него што летње гуме спремите за "зимски сан", узмите сапун, воду и четку за гуме, па оперите и очистите сву прљавштину са њих. Затим их оставите да се добро и потпуно осуше, и после тога не стављајте више ништа на њих.
- После чишћења и сушења, сваку гуму ставите у одговарајућу пластичну кесу. Prethodno проверите да у кесама нема никакве воде или влаге, а када у њих ставите гуме истисните што је више могуће ваздуха. Кесе затим затворите тако да гуме немају никакав контакт са спољном средином.
- Гуме нипошто не смеју да буду изложене сунчевој светлости, пошто ултраљубичасто зрачење и топлота могу да их оштете.
- Сместите тако спаковане гуме на суво и хладно место. Подрум или ћошак гараже су сасвим добро решење.
- Уколико вам простор то дозвољава, гуме поставите усправно уместо хоризонтално. Тиме ћете смањити међусобни притисак једне на другу и избећи могуће деформације.
Савет плус
Независно од тога да ли је лето или зима, односно које се гуме налазе на точковима, најбоље је да ауто не "стоји" на гумама у дужем временском периоду. Дуготрајна неактивност више штети пнеуматицима од редовне вожње. Вожњом се гуме растежу, чиме се чува њихова еластичност и одржава дисперзија уља унутар гумених једињења у њима.