Погледајте детаљно шта се догоди са мотором када из пете брзине убаците у другу (ВИДЕО)
Власник Apex Nürburgring компаније, Роберт Мичел, отркио је своју трагичну причу смештену иза шалтања из пете у другу брзину током вожње.
Током четвртог покушаја на Нирнбургрингу, Мичел је случајно ухватио другу брзину, аутоматски стварајући механичко презупчавање, али је на сву срећу током овог случајног поступка возач рефлексно поново стиснуо квачило и избегао већу штету.
Након овога Yaris је функционисао добро и Мичел је успео да окрене још неколико кругова, али је сутрадан мали јапански аутомобил потпуно стао на стази.
Apex екипа одлучила је да сама растави мотор и мењач јер поступак који је довео до квара није представљао нешто што потпада под гаранцију компаније Toyota, а са поклопцем вентила склоњеним у страну штета је аутоматски постала очигледна.
Када се све узме у обзир, штета и није превелика, пре свега због тога што је Мичел поново стиснуо квачило и дозволио мотору да се врати у нормалну оперативну брзину. Да није то урадио, највероватније би још неколико цилиндара изгубило компресију, са бројним крхотинама које би завршиле у читавом мотору.
Поправка аутомобила постаје далеко тежа због тога што је Yaris потпуно нов модел. Toyota није обезбедила сервисна упутства за своје моделе и доступност резервних делова још увек није распрострањена, тако да осим уколико компанија у чијем је поседу несрећни модел страдао не добије асистенцију самог произвођача, ова јединица ће остати непокретна дуже време.
Ово је веома добар подсетник на то да, иако је модерна моторна технологија отишла далеко, ипак не постоје начини за избегавање механичког презупчавања.
Готово свима се догодило да пребаце из веће у нижу прескачући преносе, али када се налазите на тркачкој стази, у високом броју обртаја, веома је лако послати мотор далеко иза његове црвене линије, што је заправо једноставна и честа грешка која са собом носи катастрофалне последице.