ПРЕ ПОЛАСКА НА ОДМОР: Истраживали смо, колико кошта ПУТОВАЊЕ колима до МОРА, цене ће вас ИЗНЕНАДИТИ
Грађани Србије најчешће летују у Грчкој, Турској и Црној Гори.
Када је реч о ближим летовалиштима, многи и даље на пут крећу сопственим возилом. Иако путовање аутомобилом може да траје дуже, и у неким ситуацијама испадне скупље, такође пружа већу флексибилност и независност. Путници могу сами да испланирају своје руте и прилагоде путовање својим потребама и преференцијама. Ту је и више простора за пртљаг, у односу на путовање авионом или аутобусом.
Електронска наплата путарине: Ово морате да знате уколико планирате да користите ваш ТАГ У ОПЕН БАЛКАН СИСТЕМУ
Вожња кроз БУГАРСКУ: Све што би требало да ЗНАТЕ пре поласка на пут, нећете ВЕРОВАТИ колике су КАЗНЕ
ВОЗАЧИ ОПРЕЗ, КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ! Ако крећете у Грчку колима, ова навика из Србије ће вас КОШТАТИ 700 ВЕРА
Када је реч о трошковима, главне ставке у буџету за путовање колима су гориво и путарине. Зато није лоше знати унапред како се крећу цене на бензинским пумпама и колико ће вас коштати коришћење ауто-путева. Наравно, увек се треба информисати и непосредно пред полазак на пут, како не би дошло до непријатних изненађења.
Мали је број туриста који ће се на летовање у Турску упутити аутомобилом, али они храбри биће награђени повољнијим ценама горива. Тренутно су бензин и дизел најјефтинији управо у Турској, а у окружењу су цене најниже у Босни и Херцеговини, Бугарској и Северној Македонији.
Најскупље гориво је у Италији, Грчкој и Албанији.
Путарине у Србији скупље од 1. априла
У Србији је од 1. априла на снази нови ценовник путарина и оне су скупље за 50 до 200 динара, у зависности од деонице ауто-пута, а за оне који користе електронску наплату (ЕНП) омогућено је и шест одсто попуста. Ако се упутите у Грчку значиће вам информација да путарина за путничке аутомобиле од Београда до Прешева кошта 1.690 динара, од Новог Сада је цена 1.960 динара, а од Ниша око 700 динара.
У Црној Гори се путарина наплаћује на две деонице ауто-пута: Ситница-Херцег Нови и Бар-Подгорица. Пролазак кроз тунел Созине кошта 2,5 евра, а путничка возила на деоници Мељине-Требиње плаћају три евра. Прошле године пуштено је 40 километара ауто-пута кроз Црну Гору.
У Хрватској се путарине плаћају према пређеним километрима, а поред ауто-пута ту је и накнада за тунел Учка, као и за мост до отока Крк. Детаљне информације о путаринама у Хрватској могу се наћи на званичном сајту Хрватског аутоклуба.
Ако се узме да је просечна потрошња аутомобила на 100 километара од пет до седам литара, оквирно се може израчунати да је за гориво на овој релацији потребно издвојити око 10 евра. Наравно, све зависи од врсте возила, али и стила вожње, броја путника и количине пртљага.
Уз све наведене параметре, путовање до мора коштаће вас оквирно (у једном смеру):
- Београд – Ровињ (640 км): 65 евра гориво, 35 евра путарина
- Београд – Херцег Нови (540 км): 55 евра гориво, 10 евра путарина
- Београд – Халкидики (700 км), 65 евра гориво, 25 евра путарина