Шта ако вам се ПОПЛАВИ аутомобил! Проблем је решив, али ове КОРАКЕ не смете да прескачете!
Постоји много корака које треба учинити, а најбоље је да посао препустите мајстору
Током протекла два велика таласа поплава у Београду, али и целој Србији, многи аутомобили завршили су потпуно или бар допола у води. Права ноћна мора за њихове власнике који су их оставили на паркинзима. Али, без панике. Важно је да урадите неколико ствари за које ће вам, ипак, требати мајстор како бисте поправили штету. Никако не заборавите и да потпуно дезинфикујете аутомобил.
Најпре је потребно да се из аутомобила, тачније мотора и мењача истпусти све уље, јер оно више није употребљиво пошто се помешало са водом.
Оно што би такође требало бацити су и филтери за ваздух и уље.
Мајстор би, даље, морао да извади свећице или дизне, па да покуша да уз празан ход избаци воду која је доспела у мотор. Нажалост, најважнији део аутомобила није херметички затоврен, али воду је могуће избацити. После овог корака у мотор и мењач насипа се уље.
И ту није крај. Важно је скинути карбуратор и резервоар, како би се добро очистили.
Цеви које доводе гориво до мотора издувавају се ваздухом из њих се избацује сва вода.
После овог корака делови се поново склапају, сипа се ново гориво, али аутомобил још није спреман за вожњу.
Ако је аутомобил бензинац, важно је осушити каблове за свећице и сипати мању количину уља на место где су биле свећице, па заверглати мотор да би се подмазали цилиндри. Тек потом свећице се враћају на своје место.
Коначно, можете да стартујете мотор и уверите се да је све решено, бар што се тиче погонског дела вашег аутомобила.
Што се тиче електронике, њу би такође требало да осушите. Све делове требало би извадити, осушати, испрскари спрејом и тек онда их поново повезати.
Важно је проверити и да ли је вода продрла у фарове и стоп светла и по потреби их извадити и осушити.
Можда најважнија ствар за путнике и здравље јесте да се аутомобил детаљно опере и дезинфикује, изнутра и споља.
У случају да планирате да надокнадите штету преко осигурања, не дирајте ништа на возилу, пре него што добијете инструкције осигуравајуће куће.