Шта би се десило када бисмо сви прешли на електричне аутомобиле?
У свету последњих година позивају возаче да пожуре с преласком на електричне аутомобиле, али прелазак генерише бројне недоумице и процес иде спорим темпом.
Једно од главних питања је да ли смо на енергетском нивоу спремни да се снабдевамо електричном енергијом? Из Блоомберга су направили анализу како би одговорили на то питање.
Према подацима, тренутно у свету постоји око 27 милиона аутомобила с "утичницом", хибрида и потпуно електричних.
Њихова годишња потрошња енергије износи око 60 tWh, док глобална потражња за електричним енергијом износи 28.000 tWh, што је само 0,2 посто, наводи Јутарњи.хр.
Логично је да је бројка ниска јер постоје велике регије у свету без електрификације, па су се такође усмерили на земљу попут Норвешке, где је 20 посто возног парка те земље већ електрично. Колики проценат потражње за енергијом је тамо? 1,4 посто, што је виша бројка, али није врло висока.
Из Блоомберга очекују прилично брзу еволуцију сектора током следеће две деценије и разматрају две главне могућности, једну у којој је усвајање прогресивније у којој ће до 2040. електрични чинити 75 посто аутомобила и другу бржу у којој ће ЕВ-ови готово потпуно покрити тржиште до раних 2030-их.
У првом сценарију до 2040. било би 730 милиона електричних аутомобила, што би значило повећање потражње за енергијом за 7 посто. У другом би се бројка попела на милијарду, а потражња до 9 посто. Међутим, будући да нису сва возила аутомобили, додајући камионе, аутобусе, мотоцикле итд., проценти би били (у оба случаја) између 11 и 15 посто.