Шта мислите, који део аутомобила је ПРЉАВИЈИ од WC-a?
Истраживање је показало је да се у кабини возила крију колоније бактерија.
Први поглед често вара, а у случају ентеријера аутомобила најважнији је онај други иза којег стоје озбиљни стручњаци.
Иако можда кабина возила делује коректно, односно релативно чисто, најважније је оно што не можете видети голим оком. То је свет бактерија, од којих вам неке могу узроковати и посету лекару, пише Ревијахак.
Сцрап Цар Цомпарисон спровео је истраживање у Великој Британији, које је подразумевало узимање узорка из два WC-a и пет возила. Испоставило се да је свако од тестираних возила садржавало фекалне бактерије.
Помало изненађујуће, највећа концентрација фекалних бактерија пронађена је у пртљажнику, тамо где често превозимо намирнице, које затим стављамо на радну површину кухиње.
Фекалне бактерије одомаћиле су се у знатној мери и на возачевом седишту, што је мало мање изненађујуће.
Што се тиче најпрљавијих места у аутомобилима, пртљажник је освојио златњу медаљу и уверљиву прву позицију јер је тамо пронађено 1.425 бактерија. Затим следе возачево седиште (649 бактерија), ручица мењача (407 бактерија), задње седиште (323 бактерије) и командна табла (317 бактерија).
Једно од најчистијих подручја у аутомобилима је управљач што је изненађујуће јер возачи држе руке на волану, али научници верују да би се то могло објаснити повећаном употребом средстава за дезинфекцију руку током пандемије коронавируса.
На малом узорку показало се да старија возила имају више бактерија. Сваки је аутомобил такође садржавао значајно већу укупну количину бактерија него сваки узорковани WC.
Аутор студије др Џонатан Кокс објашњава:
"Узорковани аутомобили били су веома контаминирани, и то не само бактеријама које бисмо очекивали у возилу, као што је стафилокока епидермидис, врстом кожног микроба који се налази на рукама. Пронашли смо ешерихију коли у неким деловима аутомобила, као што је пртљажник, која је врста фекалне бактерије и може узроковати тровање храном, пролив и повраћање ако се прогута у значајној количини."
"Међутим, да бисмо идентификовали ризике од пронађених бактерија, морали бисмо стварно ући дубље у микробиологију како бисмо разумели сваку врсту. Људи се, наравно, не разбољевају сваки пут кад уђу у ауто. Не треба да будемо претерано забринути, само треба имати на уму да није сва прљавштина видљива голим оком", каже др Кокс.
"Ова студија је показала да би људи дефинитивно могли да се више потруде да свој аутомобил одрже чистим. На крају крајева, ради се о смањењу ризика од болести. Мало је вероватно да ћемо јести храну у пртљажнику нашег аутомобила, али често конзумирамо храну на возачевом седишту. Зато је добра одлука да очистимо руке пре него што кренемо да једемо у том окружењу. Сазнање о томе где се могу налазити микроорганизми може нам помоћи да размишљамо више о својим навикама док возимо", закључује он.